الکوثر فی أحوال فاطمة بنت النبی الأطهر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«الکوثر فی أحوال فاطمة بنت النبى الأطهر» تألیف سید محمدباقر موسوى، شامل شرح زندگانی و فضایل و مقامات حضرت فاطمه زهرا (علیهاالسلام) با ارائه مستندات قرآنی و حدیثی در هفت جلد می‌باشد. مؤلف در صدد بوده تمامى روایات و مباحث مربوط به آن حضرت را جمع‌آورى و ارائه کند.

Ketab122.jpg
نویسنده سید محمدباقر موسوى
موضوع فضایل حضرت فاطمه علیهاالسلام
زبان عربی
تعداد جلد ۷

معرفی کتاب

مؤلف تلاش کرده فضایل حضرت فاطمه (علیهاالسلام) را از آیات قرآن و روایات و متون تاریخی معتبر استخراج کند و به شرح حال و ذکر فضایل حضرت زهرا(س) بپردازد. در این کتاب مجموعا، ۵۸۳ آیه و روایت در شأن و مقام فاطمه زهرا(س) نقل شده است.

در این مجموعه، روایات به طور کامل با سلسله اسناد آمده و به منبع آن ارجاع شده است. البته در هنگام مراجعه به منابع، گاه از کتب اصلى استفاده نشده و آنچه در کتاب «بحار الانوار» بوده و بایستى به اصل مأخذ آن ارجاع شود فقط به بحار استناد شده و ذکر مى شود که بحار از چه کتابى نقل کرده است. دیگر منابع این کتاب را عموم کتب شیعه و سنى از قدیم و جدید در بر مى گیرد.

در این کتاب مطالبى آمده که گاه کمترین ارتباط با حضرت زهرا(س) دارد و مى توان آن را موسوعه یا دایرةالمعارفى در این موضوع دانست، هر چند تحلیل و اظهار نظرى درباره اخبار و روایات وارده وجود ندارد.

چنانکه مؤلف در مقدمه مى گوید، از هر روایت تنها موضع حاجت را نقل کرده و بقیه را در محل خود آورده است. بنابراین، اخبار و روایات، بخش بخش شده و در جاهاى مختلف از آن نقل مى‌شود.

منابع

  • "الکوثر فی أحوال فاطمة بنت النبى الأطهر"، ویکی نور.