الصحیح من سیرة النبی الاعظم (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الصحيح من سيرة النبي الأعظم (ط ـ جدید)

الصحيح من سيرة النبي الأعظم تألیف علامه جعفر مرتضى عاملى

در ميان اهل سنت كتبى مانند سبل الهدى و امتاع الاسماع كه به تفصيل درباره سيره و زندگانى رسول خدا سخن گفته باشد، وجود داشت اما در ميان شيعيان اماميه جاى چنين اثرى خالى بود تا آنكه در دهه‌هاى اخير، عالم و مورخ و محقق حوزه علميه قم و لبنان به تأليف كتاب الصحيح من سيرةالنبى همت گماشت. اين اثر ابتدا به تدريج و به شكل تك جلدهايى تا يازده جلد تدوين و به علاقمندان عرضه شد و اكنون مجموع آن در 35 جلد تكميل شده است.

استاد علامه جعفر مرتضى عاملى با نگاه خاص و شيعى خود به سيره و تاريخ پيامبر، با بهره‌گيرى از منابع فراوانى از فريقين به بازسازى سيره نبوى پرداخته است.

ويژگى ارزشمند

نويسنده علاوه بر سبك ويژه در سيره‌نگارى كه بر آموزه‌هاى كلامى و نقد و ارزيابى حديث در حوزه تاريخ مبتنى است، در اين زمينه اصول و مبانى راهبردى نوينى به خواننده ارائه مى‌دهد، ديدگاه‌هاى ابتكارى ارزشمندى در شمارى از حوادث و وقايع مهم و سرنوشت‌ساز تاريخ اسلام دارد كه همين ويژگى‌هاى منحصر به فرد، «الصحيح» را از ديگر كتابهاى قديم و جديد سيره ممتاز كرده است.

روش تأليف

شيوه مؤلف چنين است كه روايات و نقل‌هاى فراوانى از يك واقعه يا حادثه تاريخى را از منابع گوناگون نقل نموده، سپس به نقد و ارزيابى آن از وجوه و جنبه‌هاى متعدد مى‌پردازد.

كتاب الصحيح من سيرةالنبى، تمام مباحث دوران مكه و مدينه را به ترتيب تاريخى و به شيوه سالشمار، در بر دارد. بنابراين از ويژگى‌هاى آن، پرداختن به تمامى موضوعات حتى جزئيات رويدادهاست. در عين حال تفاوت اصلى آن با ديگر آثار تفصيلى آن است كه با نگاهى نقادانه به بررسى و تحليل يكايك گزارش‌هاى مورخان و سيره‌نويسان مى‌پردازد. هر چند در مواردى مؤلف، با استفاده از گزاره‌هاى كلامى به تحليل داده‌هاى تاريخى روى آورده است، ليكن در مجموع تلاش كرده با توجه به مجموع روايات تاريخ اسلام و همچنين احاديثى كه جنبه تاريخى ندارند، اثرى عالمانه و مبتنى بر روش‌هاى محققانه ارائه دهد.

اهميت

كتاب الصحيح، جايزه كتاب سال جمهورى اسلامى را دريافت كرده است. همچنين پس از انتشار جلد يازدهم آن، در سال 1380، نشستى به منظور تجليل از كتاب و مؤلف آن از سوى پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار و مجموعه مقالاتى با عنوان «رويكرد الصحيح به سيره رسول خدا(ص)» درباره آن تدوين و منتشر شد.

منبع

ویکی نور