سیری در سیره نبوی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سیری در سیره نبوی.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع پیامبر اسلام
زبان فارسی
تعداد جلد 1

سیری در سیره نبوی

این کتاب دارای سه بخش است. بخش اول که «دیباچه» نام گرفته است شامل دو مقاله تحت عنوانهای «دعوتهای سه بعدی» و «موج اسلامی» به قلم متفکر شهید استاد مرتضی مطهری است. این دو مقاله در اصل، مقدمه های جلد اول و دوم کتاب "محمد خاتم پیامبران" است که این کتاب مجموعه مقالاتی از چند تن از نویسندگان اسلامی است و در سال 1364 هجری شمسی برابر با 1387 هجری قمری به مناسبت آغاز پانزدهمین قرن بعثت از سوی مؤسسه ی حسینیه ی ارشاد منتشر گردیده است.

بخش دوم که قسمت اصلی کتاب می باشد مشتمل بر هشت سخنرانی استاد شهید تحت عنوان «سیره نبوی» است که در ایام فاطمیه سال 1396 هجری قمری، مطابق با فروردین 1354 هجری شمسی در مسجد جامع بازار تهران ایراد شده است. عنوان اولیه ی این بحث «منابع شناخت از نظر اسلام» بوده است که استاد پس از برشمردن چند منبع، سیره اولیاء دین را نیز به عنوان یکی از منابع شناخت از نظر اسلام معرفی نموده و از آنجا وارد بحث «سیره ی نبوی» می شوند. قبل از ورود به این بحث، استاد شهید بحث کوتاهی پیرامون این فکر انحرافی که «ما قادر به پیروی از اولیاء دین نیستیم» دارند. این بحث مقدمه ی آن هشت جلسه سخنرانی قرار داده شده است.

بخش سوم این کتاب که «ضمیمه» نام گرفته است متشکل از یک سخنرانی و ترجمه صد سخن از پیامبر صلی الله علیه و آله می باشد. سخنرانی مذکور تاریخچه ای است از زندگی رسول اکرم صلی الله علیه و آله و نیز تحلیل سخنانی چند از آن بزرگوار که در هفدهم ربیع الاول مصادف با زاد روز پیامبر صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام، در حدود سال 1348 هجری شمسی در حسینیه ی ارشاد ایراد شده است.

این کتاب پاسخگوی سؤالاتی در این زمینه است:

  • سیره به چه معناست؟
  • الگوپذیری از زندگی پیامبر چگونه ممکن است؟ مگر پیامبر متعلق به 1400 سال پیش نیست؟
  • آیا برای رسیدن به اهدافمان از هر وسیله ای می توانیم استفاده کنیم؟
  • ارزش تبلیغ شرایط و روش آن چگونه است؟
  • پیامبر در برخورد با چه موضوعاتی تسامح داشتند و در برخورد با چه موضوعاتی صلابت به خرج می دادند؟
  • آیا در اسلام خشونت وجود دارد؟ و دارای چه جایگاهی است؟
  • کیفیت استخدام وسیله چگونه است؟ آیا برای هدف مقدس می توان از هر وسیله ای، ولو نامقدس و پلید استفاده کرد؟
  • علل پیشرفت سریع اسلام و گسترش سیره نبوی صلی الله علیه و آله چیست؟

مؤلف

مرتضی مطهری (1298 - 1358ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در 12 بهمن 1298ش، مطابق با 12 جمادى‌الأولى 1338ق (1920م) در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سيد محمد حجت، سيد صدرالدين صدر و سيد محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد. مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان ، در 12 اردیبهشت 1358 به شهادت رسیدند.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: 16 آذر 1392.

متن کتاب سیری در سیره نبوی

سیری در سیره نبوی