روضة المتقين (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از روضه المتقین)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روضة المتقين.jpg
نویسنده مجلسی اول
موضوع احاديث شيعه
زبان عربی
تعداد جلد 14
محقق حسین موسوی کرمانی
محقق علی پناه اشتهاردی

روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه

«روضه المتقین» شرح عربی کتاب من لایحضره الفقیه در 14 جلد تالیف محمدتقی مجلسی (مجلسی اول)، پدر علامه مجلسی است. این شرح یكی از بهترین شرح های نوشته شده بر این كتاب است و بارها به چاپ رسیده است.

عصاره دانش و معلومات

كتاب «من لایحضره الفقیه» یكی از كتب چهارگانه روایی معتبر شیعه است كه حاوی روایات فقهی می‌باشد و به قلم شیخ صدوق (متوفی 381 ق.) جمع‌آوری و تدوین شده است. این كتاب همچون دیگر كتب اربعه، از متون اصلی روایی است كه از زمان تدوین آن مورد مراجعه و توجه علمای شیعه بوده، به طوری كه بیش از هیجده شرح و تعلیقه بر آن نوشته شده است.

شرح علامه مجلسی شرح معروف این کتاب است و مجلسی در آخر كتاب روضه المتقین را عصاره دانش و معلومات فقهی و كلامی خود در طول پنجاه سال تحصیل و تحقیق معرفی نموده است.

مجلسی در روضه المتقین، علاوه بر تصحیح من لایحضره الفقیه كه به گفته وی در آن زمان نسخه‌های پرغلط داشته، به مقابله این كتاب با دیگر كتب چهارگانه روایی پرداخته و هر جا كه روایتی با سند ضعیف ذكر شده آن را با نقل روایتی با سند قوی از سه كتاب دیگر تكمیل و جبران كرده است.

در این كتاب به مقتضای روایات، مطالب سودمندی از سوی شارح آورده شده و نه تنها در زمینه فقه و احكام عملی، بلكه در دیگر زمینه‌ها از جمله بحث های رجالی، ادبی، كلامی و عرفانی، نیز سخن گفته شده است. تدوین چنین كتاب ارزشمندی به احاطه و تسلط بر بسیاری از علوم، از جمله: لغت، رجال، فقه، اصول فقه، تفسیر و كلام، نیاز داشته كه خود نمایانگر وسعت و وفور علم مؤلف آن می‌باشد.

ویژگی کتاب

روضه المتقين حاصل قلم پخته مؤلّف در سنين کمال است. مجلسي لغات مبهم و نکات مفصّل حديث را توضيح مي دهد و گاه معناي اصطلاحي آن را هم بيان مي کند و به اراده معناي مجازي (و نه حقيقي) توسط معصومي که روايت از او نقل مي‌شود، تذکر مي دهد و از اين رهگذر، از بروز اشکالات احتمالي در حديث پيشگيري مي‌کند. او اضطراب متن را به مانند اضطراب سند نشان مي دهد و براي فهم معناي حديث، نسخه هاي گوناگون و متن کامل حديث را مي يابد و آن را ارائه مي دهد [۱]

لازم به ذکر است ملا محمدتقی مجلسی شرح دیگری نیز بر کتای من لایحضره الفقیه به فارسی به نام «لوامع الصاحبقرانی» دارد.

پانویس

  1. درسنامه فهم حديث، عبدالهادي مسعودي ، ج1 ، ص50

منابع

  • محمدرضا ضميری، کتابشناسي تفصيلي مذاهب اسلامی (با تلخیص)، ص 350-351.
  • مجموعه گلشن ابرار (ج1، ص218)، زندگی نامه علامه محمدتقی مجلسی از سيد محمد ميرخندان.
  • درسنامه فهم حديث ، عبدالهادي مسعودي ، ج 1 ، ص 50

متن کتاب روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه

روضة المتقين في شرح من لا يحضره الفقيه