مفاتیح الجنان (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مفاتیح الجنان.jpg
نویسنده شیخ عباس قمی
موضوع دعا
زبان عربی
تعداد جلد 1

مفاتیح الجنان

«مفاتیح الجنان» کتابی است مشتمل بر دعا و زیارت نامه و...، اثر مرحوم شیخ عباس قمی (م 1359 ق).

معرفی اجمالی کتاب

مفاتیح الجنان مجموعه ای از دعاها، مناجات، زیارات، اعمال مخصوصه ایام سال و ماه و روزها و... که از طرف پیغمبر اکرم و ائمه (علیهم السلام) صادر شده است. این مجموعه با دقت و ترتیب خاص و باذوق و سلیقه و احاطه وسیعی که مؤلف محترم آن بر آثار اهل بیت و کتب دعا و زیارات داشت، از بهترین و معتبر ترین کتب و ادعیه، گردآوری شده و به جهت خلوص نیتی که نویسنده عالیقدرش برخوردار بود در مدت کوتاهی، این کتاب عالمگیر و همان گونه که در حال حاضر دیده می شود. در تمام منازل، مساجد و اماکن متبرکه وجود دارد.

بخش های کتاب

معمولاً در صفحات اول مفاتیح الجنان، چند سوره از قرآن و تمام سوره های کوچک قرآن می باشد. این ها سوره هایی هستند که در بعضی از دعاها، باید خوانده شوند. بعد از آن کتاب، شامل چند قسمت می باشد:

  1. بخشی در آداب، مقدمات و تعقیبات نمازها و خواص نمازها و سوره ها.
  2. اعمال شب و روز و ایام هفته.
  3. مناجات ها (مناجات خمسه عشر امام سجاد علیه السلام و مناجات حضرت امام علی علیه السلام).
  4. دعاهای معروف چون دعای سمات، دعای کمیل، دعای جوشن صغیر و دعای جوشن کبیر، مکارم اخلاق و... .
  5. بخش زیارات که از زیارت رسول خدا صلی الله علیه و آله شروع و تا زیارت دوازده امام و زیارت انبیاء عظام و امامزادگان علیهم السلام و زیارت بعضی از بزرگان را شامل می شود.
  6. اعمال ماههای اسلامی (از محرم تا ذی الحجه الحرام)، اعمال ماههای رومی، خورشیدی.
  7. نمازهای مستحبی که شامل نمازهای چهارده معصوم، نماز لیلة الدفن، نمازهای اول ماه، نماز حاجت، نماز فرزند برای آمرزش والدین و...
  8. دعاهایی برای حل مشلکات معنوی و مادی.
  9. آداب عقیقه، استخاره و آداب آن.
  10. احکام و آداب مربوط به مردگان.

در کتب مفاتیح الجنان، چاپ های معمول و قدیمی تر، بعضی از این ادعیه و خواص سوره ها و تعویذها در حاشیه مفاتیح اند ولی چاپ های جدیدی اخیرا شده که تمام کتاب را به چند بخش تقسیم کرده و هر بخش را مخصوص به آن نوشته است.

محدث عالی قدر، شیخ عباس قمی، مؤلف محترم مفاتیح الجنان، ملحقاتی به این کتاب بعدها اضافه کرده که در بعضی از نسخ مفاتیح، به صورت «ملحقات مفاتیح الجنان» به چشم می خورد. این ملحقات در همان تقسیم بندی، قید شده است. بسیاری از این ادعیه و زیارات به افراد موثق و کتب معتبری چون اقبال الاعمال (سید بن طاوس) و المصباح (کفعمی) ارجاع داده شده است.

منبع

پیوندها