منابع و پی نوشتهای متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

اعمال عید فطر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

روز عید فطر، روزی است که هر کس به تناسب اعمالش در ماه رمضان، پاداش می گیرد. در حدیثی امام حسن (علیه السلام) می فرماید: «...به خدا سوگند اگر پرده ها فرو افتد، نیکوکار می اندیشد که چرا بیشتر عمل نیک انجام ندادم و بدکار می گوید چرا بد کردم!». مهمترین اعمال در شب و روز عید فطر چنین است:

 1. عبادت در شب عید فطر بسیار مهم است. از امام سجاد (علیه السلام) روایت شده که به فرزندانش در مورد این شب سفارش کرده و می فرمودند: «این شب کمتر از آن شب نیست».. منظور آن حضرت، شب قدر بود.
 2. مهمترین کارها در این شب، بعد از جستجوی ماه و دیدن آن (استهلال)، خواندن دعایی است که هنگام دیدن ماه خوانده می شود و در صحیفه سجادیه نیز آمده است. همچنین سلام و تضرع کامل به نگهبان شبش که از معصومین (علیهم السلام) است و توسل جستن به آنان جهت جدیت ایشان در اصلاح اعمال او در این ماه، از اعمال این ماه به شمار می رود.
 3. غسل کردن به هنگام غروب روز آخر ماه رمضان مستحب است.
 4. مستحب است که بعد از نافله مغرب، در حالی که دست های خود را بلند کرده است بگوید: یا ذَاالمن و الطول، یا مصطفی محمد و ناصره، صلّ علی محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب احصیتَه و هو عندک فی کتاب مبین». آنگاه سجده کرده و صد بار در سجده بگوید: «أتوب إلی اللّه»، سپس حاجت خود را طلب کند.
 5. بعد از نماز مغرب، نماز عشاء، نماز صبح و نماز عید، این تکبیر را بگوید: «الله اکبر لا اله الااللّه و اللّه اکبر و لله الحمد اللّه اکبر و الحمد لله علی ما هدانا». بهتر است این تکبیر را در پی این نمازها، ترک نکند.
 6. مستحب است بعد از نماز مغرب و عشا، دو رکعت نماز به جا آورده، در رکعت اول بعد از سوره فاتحه، صد بار سوره اخلاص و در رکعت دوم بعد از سوره فاتحه، یک بار سوره اخلاص را بخواند. آنگاه قنوت خوانده و به رکوع و سجده رفته و سلام بدهد. آنگاه سجده کرده و در سجده صد بار بگوید: «أتوب إلی اللّه».
 7. از مهمترین اعمال در این شب، زیارت امام حسین (علیه السلام) است.
 8. از مهمترین کارها، به پایان بردن این شب با تسلیم اعمال به نگهبان شب است.
 9. از کارهای مهم در روز عید فطر، توسل به حامی و نگهبان آن روز و شفیع قرار دادن او در اول آن و مبالغه در آن به اندازه بزرگی این روز است.
 10. مستحب است که در روز عید فطر، غسل کند و سزاوار است غسل خود را با «بسم اللّه» شروع کرده و بعد از انجام آن، بگوید: «اللهم اجعله کفارة لذنوبی و طهّر دینی و اذهب عنی الدرن»؛ (خدایا! این را کفاره گناهانم قرار ده، دینم را پاک گردان و پلیدیها را در من از بین ببر).
 11. از اعمال این روز خواندن دعای ندبه و اندوه به خاطر غیبت امام زمان (علیه السلام) و دعا برای فرج او می باشد.
 12. از دیگر اعمال این روز، نماز عید فطر است. سزاوار است که قبل از خروج از منزل، به نیت انجام دستور خداوند با یک یا چند دانه خرما افطار نموده و دعایی را که در این مورد رسیده است، بخواند و هنگام برپایی نماز عید به صورت جماعت، مصیبت غیبت امام زمان (علیه السلام) را به یاد آورد و به یاد داشته باشد که امامت نماز عید از حقوق مخصوص امام زمان (علیه السلام) می باشد. همچنین سزاوار است که به نیت قرار گرفتن در سایه عنایت خدا، در فضای بدون سقف، نماز خوانده و بر خاک بنشیند با روح توجه در نماز، کامل شود.
 13. مستحب است که روز عید فطر را با توسل به نگهبان روز، که از معصومین (علیهم السلام) می باشد، به پایان ببرد.[۱]

پانویس

 1. ترجمه المراقبات، میرزا جواد ملکی تبریزی.

منابع

 • آداب معنوی؛ ۲۰۰۰ عمل مستحب و مکروه، روح‌الله ابرقویی، قم، نشر حرم، ۱۳۸۱.