پیامبر امی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
۲۴۰px
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع پیامیر اسلام
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

پیامبر امی

کتاب «پیامبر امّی» مقاله ای از استاد شهید مطهری است، که در آن مسئله «اُمّی بودن» پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بر اساس تاریخ، شواهد قرآنی و قرائن فراوان از سوی نویسنده مورد بررسی قرار گرفته است.

مؤلف

مرتضی مطهری (۱۲۹۸ - ۱۳۵۸ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در ۱۲ بهمن ۱۲۹۸ش، در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود. از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سید محمد حجت، و امام خمینى را می توان نام برد.

مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی. سرانجام ایشان، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ به شهادت رسیدند.

محتوای کتاب

«پیامبر امی» در اصل مقاله ای بوده است به قلم متفکر شهید استاد مرتضی مطهری که در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی در کتاب «محمد صلی الله علیه و آله خاتم پیامبران» به چاپ رسید و پس از آن از زمان حیات استاد نیز به صورت رساله ای کوچک منتشر گردید. در کتاب پیامبر امّى، استاد شهید مطهرى تفسیر کلمه «امّى» را از دیدگاه مفسران اسلامى برشمرده و با استشهاد به آیات قرآن، تفسیر صحیح را بیان کرده‌اند و از این راه به اتهامات مغرضانه مخالفان نیز به نحو مستدل و منطقى پاسخ داده‌اند.

این کتاب شامل هفت گفتار زیر می شود:

  1. رسول درس ناخوانده
  2. دوره ماقبل رسالت
  3. دبیران پیغمبر
  4. جریان حدیبیه
  5. ادعای عجیب
  6. اتهام مخالفان
  7. نتیجه

در بخشی از کتاب آمده است: «او با آنکه با قلم و کاغذ و مرکب و خواندن و نوشتن آشنا نبود، در کتاب مقدس خویش به قلم و آثار قلم به عنوان یک امر مقدس سوگند یاد کرد و در اولین پیام آسمانی خود، فرمان خواندن داد و علم و دانش و صنعت بکار بردن قلم را پس از نعمت آفرینش، بزرگترین نعمت ارزانی شده به بشر معرفی کرد. آن کس که قلم بدست نگرفته بود بلافاصله پس از ورود به مدینه و ایجاد امکانات ساده، "نهضت قلم" ایجاد کرد و با آن که خود، معلمی از بشر ندیده بود و دارالعلم و دانشگاهی طی نکرده بود، معلم بشر و پدیدآورنده دارالعلم ها و دانشگاه ها شد».

منابع