مکاتیب الأئمة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«مکاتیب الأئمة علیهم‌السلام» از آثار مهم مرحوم آیت‌الله احمدى میانجى (م، ۱۳۷۹ ش) مى‌باشد. وى پس از آنکه کتاب ارزشمند «مکاتیب الرسول» را منتشر کرد، «مکاتیب الائمه» را هم تدوین کرد و به جمع آورى نامه هاى ائمه معصومین (علیهم السلام) پرداخت.

Ketab441.jpg
نویسنده علی احمدی میانجی
موضوع نامه‌هاى ائمه (علیهم‌السلام)
زبان عربی
تعداد جلد ۷
انتشارات دارالحدیث

مؤلف

آیت‌الله علی احمدى میانجى (۱۳۰۵-۱۳۷۹ ش)، از فقها و اساتید اخلاق حوزه علمیه قم در دوره معاصر و از شاگردان آیت‌الله بروجردی، علّامه طباطبایی و میرزا رضی زنوزى بود.

وی علاوه بر «مکاتیب الائمه»، آثار مهم دیگری چون مکاتیب الرسول، مواقف الشیعه، التبرک، مالکیت خصوصی در اسلام، احادیث اهل البیت عن طرق اهل السنة، را نیز تألیف نمود.

مرحوم آیت‌الله احمدی میانجى در ۲۱ شهریور ۱۳۷۹ شمسی چشم از جهان فروبست و پیکر ایشان در حرم حضرت معصومه (علیهاالسلام) به خاک سپرده شد.

محتوای کتاب

علی احمدى میانجى تلاش کرده آنچه نامه از ائمه (علیهم السلام) در منابع مختلف تاریخى و حدیثى وجود داشته جمع آورى کند و منابع را در پاورقى به تفصیل بیاورد. وى سلسله اسناد را آنگونه که در منابع وجود داشته آورده است.

از امتیازات کتاب، نقل روایات مختلف، شرح حال اعلام مهم و اظهار نظرهاى مؤلف است. هر چند به نظر مى رسد بررسى‌ها و اظهار نظرهاى وى به اندازه کتاب «مکاتیب الرسول» نیست. در موارد بسیار، مؤلف برای تبیین شرایط نگارش نامه هایی که مخاطب خاصی دارند، به شرح حال مخاطبان پرداخته است. در تکمیل این گونه اطلاعات، کوشش شده که در حد توان، اطلاعاتی درباره همه کسانی که نقشی در نامه مورد نظر دارند، ارائه شود.

کتاب «مکاتیب الائمه» یک مجموعه ۷ جلدی به این ترتیب است:

منابع

  • "مکاتیب الائمة"، کتابخانه دیجیتال نور.
  • پایگاه اطلاع‌رسانی حدیث شیعه.