مسئله حجاب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسئله حجاب.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع حجاب
زبان فارسی
تعداد جلد 1

مسئله حجاب

کتاب «مسئله حجاب»، شامل سلسله سخنرانی‌های استاد مرتضی مطهری (م، ۱۳۵۸ ش) در انجمن اسلامی پزشکان در موضوع «حجاب» است. آن استاد فرزانه معتقد بود که گذشته از انحراف‌های عملی فراوانی که در زمینه حجاب به وجود آمده، این مسئله و دیگر مسائل مربوط به زن، وسیله‌ای در دست برخی افراد ناپاک قرار گرفته است که بر ضد دین مقدس اسلام تبلیغات منفی می‌کنند.

مؤلف

مرتضی مطهری (۱۳۵۸-۱۲۹۸ ش) از اساتید حوزه علمیه قم و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب، و از نظریه پردازان اصلی جمهوری اسلامی بود.

از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، امام خمینی، علامه طباطبائی، سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمدتقى خوانسارى را می توان نام برد.

برخی دیگر از آثار استاد مطهری عبارتند از: عدل الهی، حماسه حسینی، تعلیم و تربیت در اسلام، آزادی معنوی، آشنایی با علوم اسلامی.

شهید مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. او سرانجام، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ توسط منافقین به شهادت رسید.

محتوای کتاب

این کتاب پنج بخش دارد. شهید مطهری در بخش اول ابتدا نشان می‌دهد که مسئله پوشش زن از ویژگی‌های اسلام نیست و میان ملت‌های دیگر نیز وجود داشته است. سپس به عده‌ای که طرفدار بی‌ حجابی زن و نشست و برخاست او با مردان بیگانه در جامعه هستند، پاسخ می‌دهد.

در بخش دوم، به عده‌ای پاسخ می‌دهد که معتقدند زنان باید حتی چهره و دست خود را از نامحرم بپوشانند و به خانه‌ نشینی زن عقیده دارند. استاد مطهری در این کتاب ثابت می‌کند که نظر اسلام، حفظ حریم و حضور باوقار زن در جامعه با پوشش مناسب است.

بخش سوم به تبیین فلسفه ی پوشش در اسلام از ابعاد و جوانب مختلف اختصاص یافته است.

در بخش چهارم به ایراد و اشکالاتی که بر اصل حجاب و پوشش از سوی مخالفان حجاب گرفته می شود پاسخهای مستدل و منطقی داده شده است.

در بخش پایانی کتاب نیز اصل حجاب و حدود آن با عنایت به آیات و روایات و سیره ی مسلمین به طور مفصل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

در این کتاب پرسش های زیر به صورت دقیق منطقی و همراه با استدلال پاسخ داده شده است:

 • آیا پوشش از مختصات اسلام است و پس از ظهور اسلام از مسلمین به غیرمسلمین سرایت کرده یا در میان ملل دیگر قبل از اسلام وجود داشته است؟
 • اساساً علت پوشش چیست؟
 • چه موجبی سبب شده است که میان جنس زن و مرد حریم و حائلی به صورت پوشیدگی زن یا به صورت دیگر به وجود آید؟
 • فلسفه ی پوشش از نظر اسلام چیست؟
 • حدود پوشش اسلامی کدام است؟
 • آیا اسلام طرفدار پرده نشینی زن است؟
 • تفاوت عشق و هوس چیست؟
 • آیا در اسلام مسئله ای به نام «حریم عفاف» وجود دارد یا نه؟
 • آیا اسلام طرفدار جدا بودن مجامع زنان و مردان است؟

نقد کتاب و پاسخ آن

لازم به ذکر است که در سال ۱۳۴۹ شمسی، یکی از فضلا در حاشیه‌ی نسخه ای از چاپ سوم کتاب «مسئله حجاب»، نظرات انتقادی خود را مرقوم نموده و آن را در اختیار استاد شهید مطهری می گذارد و استاد نیز پاسخهای خود را در ذیل آن نقدها می نگارند که در قالب کتابی به عنوان «پاسخهای استاد به نقدهایی بر کتاب مسئله حجاب» منتشر می شود.

منابع

 • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: ۱۶ آذر ۱۳۹۲.
 • معرفی کتب استاد مطهری، سایت قربانیان ترور.
 • معرفی کتب استاد مطهری، مسجد شهید بهشتی.