علی عبدالرسولی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دکتر علی عبدالرسولی (۱۳۲۲-۱۲۵۸ ش)، ادیب و هنرمند شیعی عصر پهلوی اول، و فرزند ملا عبدالرسول فیروزکوهی است. وی در زمان رضاخان مجبور به خلع لباس شد.

تحصیلات و اساتید

وی تحصیلات دینی و ادبی و هنری خود را نزد پدرش (شیخ عبدالرسول فیروزکوهی مازندرانی) و عده ای دیگر همچون شیخ مسیح طالقانی، سید محمد بقاء، سید عبدالکریم لاهیجی، جلوه زواره ای و ادیب پیشاوری آموخت. علی عبدالرسولی در سال ۱۳۱۴ یعنی یک سال پس از تاسیس دانشگاه تهران با نگارش رساله ای در زمینه عرفان و خط، موفق به کسب مدرک دکترا شد. وی از اولین کسانی است که حائز این مدرک شده و رتبه استادی دانشگاه تهران را نیز کسب نمود.

او بیش از همه در ادبیات و شعر و سپس خطاطی و خوشنویسی مشهور است. همچنین در عرصه ترجمه نیز فعالیت هایی داشته است. علی عبدالرسولی سال ها در دانشگاه تهران تدریس می کرد و میرزا ابراهیم بوذری شاگرد وی در خط نسخ است.

آثار

رساله ای در عرفان و نقاشی، تصحیح دیوان افرادی چون فرخی سیستانی و ادیب پیشاوری و جلوه زواره ای و سروش اصفهانی و صبای کاشی و ناصر خسرو و ازرقی هروی و ترجمه رساله شطرنجیه پدرش از آثار اوست. همچنین قطعات خطاطی زیبایی از وی به جا مانده است.

علی عبدالرسولی در شعر به سبک عراقی و خراسانی متمایل و تخلص شعری اش «ثابت» بود.

وفات

وی در سال ۱۳۲۲ شمسی در اصفهان درگذشت و در تخت فولاد دفن شد.

منابع

  • الذریعه، ج۱۷، ص۲۲۶ و ج۲۲ ص۶۳ و ۷۲ و ج۲۴، ص۲۷۴.
  • دیوان سنا، جلال همایی، ص۲۰۰.
  • شرح مجموعه گل، رحیم قاسمی، ص۴۴۱.
  • تذکره شعرای تخت فولاد اصفهان، علیرضا لطفی، ص۱۶۵.