سیری کامل در اصول فقه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سيرى كامل در اصول فقه.jpg
نویسنده محمد فاضل لنکرانی
موضوع اصول فقه شیعه
زبان فارسی
تعداد جلد ۱۶
تهیه کننده محمد دادستان

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


کتاب «سیری کامل در اصول فقه» تألیف آیت الله فاضل لنکرانی (م، ۱۳۸۶ ش)، مشتمل بر مباحثی در اصول فقه به زبان فارسی است. در این اثر گاهى به نکات اخلاقى هم اشاره مى شود.

مؤلف

آیت الله محمد فاضل لنکرانی (۱۳۸۶-۱۳۱۰ ش) از اساتید بزرگ حوزه علمیه قم و از مراجع تقلید معاصر شیعه و از شاگردان آیت الله بروجردی، امام خمینی و علامه طباطبایی بود و در سن ۲۵ سالگی به درجه اجتهاد رسید.

ایشان آثار فراوانی از خود به جای گذاشت که از جمله می توان به تقریرات درس خارج اصول در ۱۶ جلد، القواعد الفقهیه و مدخل التفسیر اشاره نمود.

آیت‌ الله لنکرانی پس از پیروزی انقلاب عنوان نماینده‌ی استان مرکزی در نخستین دوره‌ی مجلس خبرگان رهبری حضور یافت. مرحوم لنکرانی سرانجام در ۱۳۸۶ شمسی دار فانی را وداع گفت.

گزارش محتوا

مجموعه حاضر، حاصل پیاده‌سازی نوارهای درسی دوره ده‌ساله دروس خارج اصول حضرت آیت ‌الله ‌العظمی فاضل لنکرانى، توسط مؤسسه روزنامه فیضیه است.

کتاب دارای ۱۶ جلد است و به‌صورت درس‌درس و در طی ده سال در قالب پانصد و هفتادوسه درس اصولی بیان شده است. در پایان هر درسی، پرسش‌هایی از متن همان درس مطرح شده است.

در بخشی از متن کتاب که درباره وضع است، آیت‌الله فاضل ابتدا وجود چهارگانه معانی، وجود حقیقی، ذهنی، انشائی و لفظی را ارائه می‌کند. سپس بحث ایشان به کسانی می‌رسد که قائل‌اند مسئله وضع هم مانند مسئله استعمال است و فرقی میان وضع و استعمال نیست. پس روی سخن را به آنان می‌برد و با پاسخ به آنان، حقیقت وضع را مشخص می‌نماید.

نویسنده علاوه بر تأکیدى که بر ذکر نظر مشهور فقها دارد، به بیان نقل اقوال این فقیهان توجه بیشترى نشان مى دهد: آخوند خراسانى، محقق اصفهانى، محقق نائینى، آیت الله بروجردى، امام خمینی و آیت الله خوئى.

منابع

  • محمدرضا ضمیری، کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی.
  • ویکی نور.