ده گفتار (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ده-گفتار.jpg
نویسنده مرتضی مطهری
موضوع مقاله‌ها و خطابه‌های دینی
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

کتاب «ده گفتار»، مشتمل بر نُه سخنرانی و یک مقاله از شهید مرتضی مطهری (م، ۱۳۵۸ ش) است. این سخنرانی ها در فاصله مهر ۱۳۳۹ تا مهر ۱۳۴۱ شمسی در محفلی ماهانه به نام «انجمن ماهانه دینی» در تهران ایراد شده است.

مؤلف

مرتضی مطهری (۱۲۹۸ - ۱۳۵۸ش) از اساتید حوزه علمیه و معروفترین سخنران در دو دهه قبل از انقلاب اسلامی بود. او در ۱۲ بهمن ۱۲۹۸ش، در شهرستان فریمان در نزدیکى شهر مشهد چشم به جهان گشود.

از جمله اساتید ایشان در راه کسب علم و دانش، علامه طباطبائی، سید محمد حجت، و امام خمینى را می توان نام برد.

استاد مطهرى در طول حیاتش سعی نمود ایدئولوژى اصیل اسلامى را از طریق درس و سخنرانى و تألیف کتاب ارائه نماید. برخی دیگر از آثار ایشان عبارتند از: تعلیم و تربیت در اسلام، خدمات متقابل اسلام و ایران و حماسه حسینی.

شهید مطهری سرانجام، در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ توسط منافقین به شهادت رسیدند.

محتوای کتاب

گفتار اول تا گفتار هفتم این مجموعه، شامل سخنرانی هایی است که در فاصله مهر ماه ۱۳۳۹ تا مهر ماه ۱۳۴۱ شمسی در محفلی ماهانه به نام «انجمن ماهانه دینی» در تهران ایراد شده است. عناوین این جلسات از این قرار است: تقوا (دو جلسه)، امر به معروف و نهی از منکر، اصل اجتهاد در اسلام، احیای فکر دینی، فرضیه ی علم، رهبری نسل جوان.

گفتارهای هشتم و نهم تحت عنوان «خطابه و منبر» در حدود سالهای ۳۹-۴۱ شمسی در انجمن اسلامی مهندسین ایراد شده و در کتابی به نام «گفتار عاشورا» در همان سالها چاپ و منتشر گردیده است. بخش آخر کتاب نیز به مقاله ی «مشکل اساسی در سازمان روحانیت» اختصاص یافته است. این مقاله در سال ۱۳۴۱ شمسی در کتابی به نام "بحثی درباره ی مرجعیت و روحانیت" چاپ و منتشر شد.

این جلسات هر چند نتوانست به حیات خود ادامه دهد، اما منشأ خیرات و برکات معنوی فراوانی شد و موجب یک سلسله اصلاحات و جنبشهائی در سطحی وسیعتر و گسترده تر در کار مسائل تبلیغی و ارشادی اسلامی گردید.

شما می توانید با مطالعه ی کتاب «ده گفتار» به پاسخ سؤالات خود دست یافته، مطالب متنوع دیگری را هم مطالعه کنید.

  • تقوا یعنی چه؟ آیا می توان در عین ارتباط مفید با جامعه ی امروز، تقوا را هم رعایت کرد؟ یا لازمه ی تقوا داشتن دوری نمودن از مردم و گوشه نشینی است؟
  • آیا هر کس می تواند در هر شرایطی امر به معروف و نهی از منکر کند؟ یا دارای شرایط خاصی است که در صورت نبودن آن شرایط این اصل از عهده ی انسان ساقط می شود؟
  • اجتهاد و تقلید چیست؟ شرایط و مقدمات اجتهاد و انواع آن کدام است؟
  • آیا امر به معروف و نهی از منکر با گرفتن و بستن و ضرب و جرح اجرا می شود؟ یا دارای مراتبی است و در هر مرتبه نوع خاصی از مواجهه را می طلبد؟
  • یکی از مسائل مهم و اساسی در کشور ما مسأله رهبری نسل جوان است. آیا برای راهنمایی نسل جوان همان شیوه های قدیمی کافی است یا باید با روش جدید به این مهم پرداخت؟
  • اسلام چه روش هایی را برای برخورد برای فلسفه ی قیام حسینی علیه السلام اشاره می کند و در گفتاری دیگر مشکل اساسی در سازمان روحانیت و راه اصلاح آن را بیان می نماید.

منابع

  • معرفی کتب استاد مطهری، در دسترس در اسلام ناب، بازیابی: ۱۶ آذر ۱۳۹۲.