انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه

انسان کامل از دیدگاه نهج‌البلاغه، بنا به درخواست بنياد نهج‌البلاغة، توسط علامه حسن زاده آملی، به زبان فارسى، تأليف شده است.

ساختار

كتاب، متشكل از خطبه، مقدمه، مدخل و يازده باب است.

گزارش محتوا

استاد، كتاب را با مقدمه‌اى درباره معجزات قولى و فعلى سفراى الهى، آغاز و نهج‌البلاغة را در عداد معجزات قولى، محسوب مى‌كند، سپس به مباحثى كوتاه در اسناد نهج‌البلاغة، موضوعات مسائل عقلى در نهج‌البلاغة و آنهايى كه نسبت به جمع‌آورى كلمات اميرالمؤمنين(ع)، اهتمام ورزيده‌اند، پرداخته، آن‌گاه وارد اصل موضوع؛ يعنى انسان كامل از ديدگاه نهج‌البلاغة، گرديده است.

جناب ايشان، خاطرنشان ساخته است كه حدود يك صد و چهل مورد از نهج‌البلاغة را در موضوع نام‌برده يافته، ولى به لحاظ اختصار، به ذكر برخى از آنها كه هفتاد و يك مورد است، اكتفا مى‌نمايد.

حضرت استاد، موارد ياد شده را در پنج بخش، مورد بررسى قرار داده است:

  1. در اوصاف انسان كامل و عدم خلو ارض از آن به‌طور كلى؛
  2. در اوصاف نبى اكرم(ص)؛
  3. در اوصاف آل نبى(ع)؛
  4. در اوصاف شخص حضرت امير(ع)؛
  5. دقايق و نكات لطيفى كه از برخى عبارات و اشارات، مستفاد است.

لازم به ذكر است كه استاد، در اين كتاب، علاوه بر امور مزبور، خلاصه و عصاره مسائل عرفانى را در موضوع فوق الذكر از كتب فتوحات، مصباح الانس، فصوص و تمهيد القواعد، مؤيد به آيات و روايات، بنا بر تناسب مقام و مباحث مطروحه، نقل و از اين طريق به تحكيم و تأييد مطالب مقاصد كتاب پرداخته است.

وضعيت كتاب

فهرست محتويات كتاب، در آغاز آن، ذكر شده است. اين كتاب، تا كنون مكرر در مكرر به طبع رسيده است و آخرين بار توسط انتشارات قيام در تيراژ 4000 نسخه، طبع و منتشر گرديد.

منبع

ویکی نور