امامزاده سید معصوم قم

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امامزاده سید معصوم، قم

بقعه این امامزاده در انتهاى خیابان نیروگاه قم واقع شده و گویند مدفن «سید معصوم» از نوادگان امام زین‌العابدین (علیه‌السلام) است.

مرحوم ناصرالشریعه در کتاب خود مى نویسد: "بقدر یک میدان بالاتر از بقعه شاه جعفر، بقعه مختصر و محقرى است که گویند مدفن سید معصوم از اولاد امام زین العابدین(علیه السلام) است. از موقوفاتش قطعه زمین واقعه در اراضى ابرستیجان است".[۱]

و مؤلف کتاب تربت پاکان می نویسد: "در اراضى مزدیجان در غرب شهر، بقعه اى ساده و کوتاه، از دوره قاجار موجود مى باشد".[۲] اما در این بقعه چه کسى با چه نسبى و در چه قرنى وفات یافته مسکوت مانده است.

چون در کتاب «تاریخ قدیم قم» ورود جمع کثیرى از امامزادگان از نسل على الأصغر و عمر الاشرف فرزندان امام زین العابدین(علیه السلام) در این شهر ثبت شده و محل دفنشان هم مورد اختلاف است، لذا احتمال قوى داده مى شود که مدفون در این بقعه یکى از سادات و از نسل حسن افطس بن على الاصغر بن امام زین العابدین(علیه السلام) بوده باشد.

جد بزرگوار ایشان، سید علی رضی‌الدین است که در لسان مردم قم به امامزاده سید علیرضا مشهور است که بقعه ایشان در نزدیکی جمکران واقع است. پدر امامزاده سید علی رضی‌الدین که جد اعلی امامزاده سید معصوم بوده‌اند، جناب سید محمد رضی‌الدین آوی هستند، سیدی جلیل‌القدر که سید بن طاووس در کتاب «مهج الدعوات» از ایشان کراماتی نقل کرده‌اند و او دوست صمیمی سید بن طاووس هم بوده و دعای «عبرات» از ناحیه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) به ایشان توصیه کرده است.

پانویس

  1. تاریخ قم، ناصرالشریعه، صفحه ۱۲۹.
  2. تربت پاکان، جلد ۲، صفحه ۱۰۳.

منابع