الموسوعة الكبری عن فاطمة الزهراء سلام‌الله‌عليها (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«الموسوعة الكبری عن فاطمة الزهراء سلام‌الله‌‎عليها» تألیف اسماعیل انصاری زنجانی (م، ۱۳۸۸ ش)، دائرةالمعارفى است كه در آن تمام اسناد و نوشته‌های پيرامون زندگى و شخصيت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) در طول حيات آن بانوى گرامى و پس از آن جمع‌آورى شده است.

Ketab144.jpg
نویسنده اسماعیل انصاری زنجانی
موضوع زندگینامه حضرت فاطمه علیهاالسلام
زبان عربی
تعداد جلد ۲۵

محتواى كتاب

مقدمه كتاب «الموسوعة الکبری عن فاطمة الزهراء» از اهميت ويژه‌اى برخوردار است و در پنج بخش زیر تنظيم شده است:

  • بخش اول پس از بيان مقدمه و چگونگى تدوين موسوعه، به خلقت نورانى حضرت زهرا(س) قبل از خلقت حضرت آدم و بركات آن حضرت در خلقت عالم پرداخته است.
  • بخش دوم شامل كليه مراحل حيات حضرت زهرا(س) در اين عالم مى‌باشد كه به‌طور همه‌جانبه و مفصل مورد بررسى قرار گرفته است. اين بخش كه چندين مجلد كتاب را به خود اختصاص داده است، به ده بخش اساسى تقسيم گرديده و از مجلد دوم آن به موضوعاتى چون ولادت تا ازدواج، چگونگى ازدواج، ولادت فرزندانش، زندگى آن حضرت پس از پدر بزرگوارش و اصحاب ايشان، شهادت، زندگى شخصى، صفات و خصوصيات اخلاقى ايشان، دوستان و دشمنان آن حضرت پرداخته است.
  • بخش سوم موسوعه درباره برخى موضوعاتى است كه درباره حضرت زهرا(س) در معارف دينى بيان شده؛ از جمله اشعار، روايات، معجزات، زيارت‌ها و دعاهايى كه نقل شده است.
  • بخش چهارم درباره كتاب‌شناسى حضرت فاطمه(س) است كه به‌طور تفصيلى به معرفى اولين كتاب‌ها كه درباره آن حضرت تدوين شده و همچنين تمامى كتبى كه به زندگانى حضرت پرداخته‌اند، مى‌پردازد.
  • بخش پنجم كتاب در بيان عظمت حضرت زهرا(س) در روز قيامت است كه شامل ورود با جلالت ايشان به محشر و شفاعت وسيع حضرت از گناهكاران و ملاقات آن حضرت با رسول خدا(ص) و امام حسين(ع) مى‌باشد.

براى آماده‌سازى اين كتاب، از بيش از سى هزار منبع استفاده شده و بر اساس موضوعات مربوط به حضرت زهرا(سلام الله علیها) به سه بخش کلى زیر تقسيم گرديده است:

  • حضرت زهرا قبل از اين عالم؛
  • حضرت زهرا در اين عالم؛
  • حضرت زهرا بعد از اين عالم.

در هر موضوع، ابتدا متون حديثى و تاريخى و تحليل‌هاى علمى به‌طور كامل آمده و سپس به منابع آن پرداخته شده و در ادامه، اسناد احاديث نيز فراهم آمده است.

آخرين مجلد كتاب توسط نويسنده به فهارس موسوعه اختصاص يافته و در آن فهرست آیات، اعلام، اماكن، وقايع و ايام، مصادر و تمام موضوعات مجموعه بيان شده است.

منابع

  • "الموسوعة الکبری عن فاطمة الزهراء سلام الله علیها"، ویکی نور.