الرسائل ‌التسع (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الرسائل التسع.jpg
نویسنده محقق حلی
موضوع فقه شيعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقیق رضا استادی

الرسائل التسع

کتاب «الرسائل التسع»، مجموعه‌ای است حاوى نه رساله فقهى از محقق حلى (م، ۶۷۶ ق)، که توسط آیت‌الله‌ رضا استادی تحقیق و تدوین شده است.

مؤلف

جعفر بن حسن حلى، مشهور به محقق حلى (۶۷۶-۶۰۲ ق)، فقیه بزرگ شیعه در سده هفتم هجری است. وی فقه استدلالی خود را بر پایه مکتب شیخ طوسی بنا نهاد.

سید عبدالکریم بن طاووس، سید على بن طاووس و دو خواهرزده اش یعنى علامه حلى و على بن یوسف حلى از وى کسب علم نمودند. علامه حلى که خود شاگرد اوست درباره او مى گوید: «او افضل اهل عصرش در فقه بود».

از آثار مهم دیگر او می توان به شرائع الاسلام، مختصر النافع، نکت النهایه، المعارج فى اصول الفقه و نهایة الاصول الى المعرفة الاصول اشاره نمود.

معرفی کتاب

این کتاب حاوى نه رساله فقهى است که توسط محقق حلى نگاشته شده و در کتابى به نام «الرسائل التسع» توسط آیت الله‌ رضا استادی گرد آمده و مورد تحقیق قرار گرفته است. این رساله‌ها عبارتند از:

  1. المسائل العزّیة، پاسخ ۹ مسئله، که المسائل التسع نیز نامیده مى‌شود
  2. المسائل العزّیة الثانیة، پاسخ ۷ مسئله
  3. المسائل المصریة، پاسخ ۵ مسئله
  4. المسائل البغدادیة، پاسخ ۴۲ مسئله
  5. المسائل الخمسة عشر
  6. المسائل الکمالیة، پاسخ ده مسئله
  7. المسائل الطبریة، پاسخ ۲۲ مسئله، که المسائل الخواریات نیز نامیده مى‌شود
  8. رسالة تیاسر القبلة
  9. المقصود من الجمل و العقود، (خلاصه کتاب جمل و عقود شیخ طوسى).

وضعیت نشر

از این مجموعه، پیش از این ۹ رساله با عنوان «الرسائل ‌التسع» منتشر شده بود، که اکنون با افزودن پنج رساله با عنوان «رسائل المحقق الحلی» به چاپ رسیده است.

قدیمی ترین چاپ از این کتاب در سال ۱۳۶۷ توسط انتشارات آیة الله مرعشی در قم می باشد. همچنین این کتاب در سالهای ۱۳۷۰ توسط موسسه النشر الاسلامی و بوستان کتاب قم در سال ۱۳۹۰ به چاپ رسیده است.

منابع