الامام علی علیه‌السلام فی آراء الخلفاء (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab64.jpg

کتاب «الإمام علی علیه‌السلام فی آراء الخلفاء» اثر یحیی کمالی بحرانی، ترجمه عربی کتاب «الامام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» است که توسط واحد تحقیق و تألیف مجمع الغدیر مشهد، با همکاری و اشراف شیخ مهدی فقیه ایمانی به زبان فارسی نوشته شده است.

معرفی کتاب

پیش‌ از این، کتاب‌شناسی این اثر با نام «الامام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از دیدگاه خلفا» نوشته شده است. در این نوشتار، مطالبی درباره ترجمه عربی آن ذکر می‌شود:

یحیی کمالی بحرانی در مقدمه کتاب، شیوه خود در تعریب و کارهایی که در این کتاب انجام داده را این‌گونه توضیح داده است:

  • مؤلف در استخراج احادیث، از مخطوطات و کتب چاپی قدیمی استفاده کرده است. و ازآنجاکه مراجعه خواننده به این منابع دشوار است، اقدام به استخراج احادیث (تخریج) از مصادر اصلی و از چاپ‌های جدید در دسترس همگان استفاده کرده‌ایم؛ به‌عنوان‌مثال در اولین مبحث کتاب یعنی نقلیات حدیثی ابوبکر درباره امام امیرالمؤمنین(ع) در اولین پاورقی متن فارسی تنها به مسند احمد بن حنبل، جلد ۱، صفحه ۳، حدیث چهارم ارجاع شده است، اما در این کتاب علاوه بر منبع مذکور به جلد ۱، صفحه ۷ از چاپ جدید نیز ارجاع داده شده است.
  • تعداد منابع را به‌قدر امکان افزوده‌ایم.
  • در برخی موارد مشاهده کردیم که مؤلف به ذکر بخشی از حدیث که مهم‌ترین بخش آن است بسنده کرده است. و چون متن کامل حدیث مشتمل بر مناقب و فضائل دیگری برای امام على(ع)، بود به جهت استفاده کامل خواننده و تکمیل استدلال، آن را به‌طور کامل ذکر کردیم.
  • در برخی موارد و احادیثی که نیاز به توضیح و تفسیر احساس شد، پاورقی کوتاهی نوشتیم و با کلمه «معرب» مشخص کردیم.

در انتهای کتاب همانند اصل آن، فهرست مطالب و منابع ذکر شده است.

منابع

  • ویکی نور