الإمام الصادق عليه‌السلام (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الإمام الصادق علیه‌السلام

کتاب «الإمام الصادق عليه‌السلام» تألیف شیخ محمدحسین مظفر (م، ۱۳۸۱ ق)، به بررسی زندگی علمی و سیاسی امام صادق (عليه‌السلام) پرداخته است.

مؤلف

شیخ محمدحسین مظفر (۱۳۸۱-۱۳۱۲ ق)، از علماى شیعه در عراق و از شاگردان میرزای نائینی، آقا ضیاءالدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی بود.

وی همراه برادرش شیخ محمدرضا مظفر، در مجمع فرهنگی «منتدى النشر» به منظور گسترش فرهنگ و علوم اسلامی فعالیت داشت.

علامه مظفر از جمله عالمانى است که در دوره‌اى خاص به تألیف در موضوعاتى که کمتر به آن توجه شده پرداخت و معارف شیعه را تبیین نمود. برخی آثار وى عبارتند از: تاریخ الشیعة، الثقلان؛ الکتاب و العترة، الشیعة و الإمامة، الشعائر الحسینیة، علم الإمام.

محتواى كتاب

مطالب کتاب «الإمام الصادق عليه‌السلام» در دو جلد بوده ولى چاپ آن به شکل تک‌جلدى تنظیم شده است. همانگونه که مؤلف در طلیعه این کتاب بیان می‌کند، با توجه به معاصرت امام صادق علیه‌السلام با دو دولت اموى و عباسى، وى ابتدا به بیان کلیاتى درباره عصر آن حضرت و فرقه‌هاى موجود در این زمان پرداخته است.

مباحثى که مؤلف در این دو جلد به آن می‌پردازد عبارت است از:

بنى امیه، بنى عباس، مرجئه، معتزله، شیعه و شعبه‌هاى آن، خوارج، تقیه، حیات علمى امام صادق و بیان علوم مختلف، مناظرات، سیره و اخلاق، کرامات، وصایا، حکمتها، ولادت و وفات، اولاد، راویان امام علیه‌السلام.

شیخ محمدحسین مظفر در بخش اخیر، راویان آن حضرت را نام برده و شرح حال کوتاهى از آنان ارائه می دهد.

مرحوم مظفر با اینکه کتاب را به شیوه سنتى نوشته، لیکن سعى کرده مآخذ خود را چه به طور غالب در متن و چه در پاورقى نام ببرد. در عین حال موارد زیادى هم هست که وى از منبع خود یاد نکرده و مطالب را آورده است.

منابع

  • ویکی نور