الأنوار الباهرة بفضائل أهل‌البيت النبوي و الذرية الطاهرة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab50.jpg
نویسنده عبدالله تلیدی مغربی
موضوع فضايل اهل بیت
زبان عربی
تعداد جلد ۱
محقق محمدکاظم موسوی

«الأنوار الباهرة بفضائل أهل‌البیت النبوی و الذریة الطاهرة» تألیف عبدالله تلیدی حسنى مغربى، عالم سنی مذهب قرن ۱۴ قمرى است. این اثر به مناقب امیرالمؤمنین، حضرت زهرا و امام حسن و امام حسین (علیهم‌السلام) اختصاص دارد و در آغاز هم احادیثى درباره فضائل عموم اهل بیت (علیهم‌السلام) آورده است.

مؤلف

علامه محدث، عبدالله بن عبدالقادر تلیدی حسنی مغربی از علمای معاصر اهل سنت مالکی، در سال ۱۳۴۵ هجری در شهر طنجه از توابع کشور مراکش به دنیا آمد. تحصیلات وی نزد عالمانی چون احمد غماری و محمد باقر کتانی انجام شد. او به رغم ارادت به خاندان رسول خدا صلی الله علیه وآله، مطالبی در نقد آراء شیعه بیان کرده است. از آثار وی «تهذیب الترمذی»، «الجواهر المصنوعه» در تفسیر، «فضائل الصحابه»، «المبشرات» و «الانوار الباهره» می باشد.

معرفی کتاب

کتاب «الأنوار الباهرة» از چهار باب تشکیل شده که باب نخست درباره کلیات فضائل اهل بیت علیهم‌السلام است. باب‌هاى بعدى به ترتیب درباره مناقب حضرت على، مناقب حضرت فاطمه و مناقب امام حسن و امام حسین (علیهم‌السلام) است. مؤلف، فروع جزئى‌ترى ذیل این ابواب قرار داده و احادیث را با این دسته‌بندى ذکر مى‌کند.

در این اثر، سلسله راویان ذکر نشده و شیوه مؤلف، تنها بیان احادیث نیست، بلکه به نقد و بررسى و توضیح آنها هم مى‌پردازد. مثلاً در بحث از مشمولین آیه تطهیر، به نقل اقوال مختلف روى آورده و سپس نظر خود را بیان کرده است. مؤلف در موارد زیادى به بحث از مواضع شیعه و نقد مطالب آنان پرداخته و از این رو محقق کتاب در پاورقى به بیان توضیحاتى در این مواضع دست زده است. محقق همچنین به استخراج منابع کتاب همت گماشته و آنها را به تفصیل ذکر مى‌کند.

محقق کتاب یادآور شده که مؤلف، آراء شیعه را از کتب و گفته‌هاى مخالفان آنان گرفته و متحمل زحمت براى مراجعه به کتب خود شیعه نشده است. به همین جهت مطالبى را از دشمنان شیعه نقل کرده که مورد قبول علماى شیعه نیست. چنانکه علامه سید مرتضی عسکری نیز در کتابی با عنوان «مع أبی‌الفتوح التلیدی فی کتابه الأنوارالباهرة» به پاسخ و نقد اشکالات کتاب «انوار الباهرة» پرداخته است. در عین حال، تلیدی در بیان برخى نظرات خود که چندان با عقاید اهل سنت سازگار نیست به صراحت و شجاعت عمل کرده که مصحح، در مقدمه به این موارد اشاره کرده است.

کتاب حاضر که در دوران معاصر تدوین شده، چندان شهرتى ندارد و انتشار آن از سوى مجمع تقریب مذاهب الاسلامی به دلیل گرایش‌ها و نظرات خاص مؤلف است که به بیان فضائل اهل بیت (علیهم‌السلام) پرداخته است.

منابع

  • ویکی نور.
  • "مدافع بیدار (درنگی در زندگی و آثار علامه سید مرتضی عسکری)"، مجله حضور، بهار ۱۳۸۷، شماره ۶۴.