اصحاب الامام امیرالمؤمنین علیه‌السلام و الرواة عنه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab16.jpg
نویسنده محمدهادی امینی
موضوع اصحاب امام علی علیه‌السلام
زبان عربی
تعداد جلد ۲

کتاب «أصحاب الامام أمیرالمؤمنین‌ علیه‌السلام و الرواة عنه» مشتمل بر شرح حال ۱۴۰۰ نفر از مردان و زنان از اصحاب و راویان امیرالمؤمنین على علیه‌السلام، نوشتۀ محمدهادی امینی از علماى معاصر شیعه است.

محتوای کتاب

مؤلف مقدمه‌اى مفصل با عنوان «مدرسة امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)» آورده و به حیات علمى آن حضرت می‌پردازد.

شیوه این کتاب معجمى و به ترتیب نام و نام پدر بر اساس الفباى نام است. جلد اول از حرف الف تا بخشى از حرف عین و جلد دوم ادامه آنها را تا حرف یاء در بر دارد. باب کنیه‌ها پس از اتمام نامها آمده و قسمت زنان فقط ۳۳ شرح حال را شامل شده است.

مراد از اصحاب در این کتاب، عام است و محدود به شیعیان و معتقدان به آن حضرت نمی‌شود، بلکه هر کس آن حضرت را درک کرده و کوچکترین همراهى یا نقل حدیثى از او داشته، نامش در این کتاب آمده است. به همین جهت افراد غیر مشهورى در آن نام برده شده‌اند که تنها مستند آن یک کتاب است. این در حالى است که مؤلف غالباً براى هر شرح حال ده‌ها منبع معرفى می‌کند و به دلیل کثرت منابع، آنها را ذیل هر شرح حال به ترتیب حروف الفبا مرتب کرده است. به گونه‌اى که گاه منابع یک شرح حال از اصل آن بیشتر است.

کتاب حاضر، کاملترین اثر درباره یاران و روات امام على (علیه‌السلام) است که ارجاعات فراوان آن را پربارتر کرده است. منابع و مآخذ این اثر مجموعه اى از کتب گوناگون تاریخ، حدیث، رجال، فهرست و تراجم است.

منابع

  • ویکی نور