از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌ (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
از امام حسین تا حضرت مهدی.jpg
نویسنده محمدرضا فواديان
موضوع امام حسین(ع)/مهدویت
زبان فارسی
تعداد جلد ۱

از حسين عليه‌السلام تا مهدی عجل الله تعالی فرجه

کتاب «از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل الله تعالی فرجه»، اثر محمدرضا فؤادیان به زبان فارسى، درباره اوصاف حضرت مهدى(عج) در کلام امام حسین(ع) و رابطه آن حضرت با جدش حسین بن على(ع) است. نویسنده، گوشه‌هایى از ارتباطى که بین قیام امام حسین(ع) و ظهور امام زمان(عج) در اذهان شکل مى‌گیرد را تحلیل کرده است.

محتوای کتاب

کتاب، مشتمل بر یک مقدمه و دو بخش است. مؤلف، در مقدمه، این نکته را خاطرنشان مى‌سازد که وعده ظهور حضرت مهدى(ع)، از حقایق برجسته و روشنى است که در ادیان مختلف و آیات و روایات اسلامى به آن تصریح شده است.

مؤلف، در بخش اول، از دیدگاه قرآن، روایات، ادعیه و زیارات و تشرفات، مرورى به پیوندهایى که بین قیام امام حسین(ع) و ظهور امام مهدى(عج) وجود دارد، مى‌کند. همچنین روایاتى را از زبان امام حسین(ع) در مورد آخرالزمان و حضرت مهدى(عج) ذکر کرده و آن‌گاه به مسائل پس از ظهور، مربوط به امام حسین(ع) پرداخته است.

در بخش دوم، با توجه به این پیوندها و شباهت‌ها و دانستن اینکه عاشورا پشتوانه فرهنگى عصر غیبت و استراتژى انتظار است، به وظایف و رهیافت‌هاى این فرهنگ اشاراتى شده است. وى در این بخش، به بیان تکالیف بسیار حساس تمامى شیعیان، با توجه به ارتباط و شباهت‌هایى که بین این دو امام بزرگوار وجود دارد، مى‌پردازد و آن را از دو بعد فرصت‌ها و تهدیدها و بیم‌ها و امیدها مورد بررسى قرار مى‌دهد.

روش مؤلف در مستندسازى مطالب، با بهره‌گیرى از آیات قرآن و مجامع روایى امامیه و کتب تاریخى مى‌باشد. شیوه نگارش هم بدین صورت است که متن روایت، ادعیه یا توقیعات را به زبان عربى آورده و سپس به ترجمه آن اقدام نموده است.

منابع

  • ویکی نور.