احمد کاویانپور

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«احمد کاویان‌پور» (متولد ۱۳۰۷ ش)، سرهنگ ارتش، محقق و مترجم قرآن کریم به زبان فارسی و آذری است.

زندگی‌نامه

احمد کاویان پور در ۲۰ مهرماه سال ۱۳۰۷ ش. در شهر ارومیه در یک خانواده روحانى چشم به جهان گشود. پس از طى تحصیلات ابتدایى و متوسطه، وارد دانشکده افسرى و با درجه ستوان دومى وارد خدمت ارتش شد. در سال ۱۳۴۰ ش. براى تحصیل به امریکا سفر کرد.

پس از مراجعت، در مؤسسه گوته تهران، زبان آلمانى را آموخت و در سال ۱۳۴۶ ش. به درجه سروانى رسید. پس از گذراندن دوره عالى مخابرات ارتش، با درجه سرگردى در مخابرات ارتش مشغول به کار شد و در سال ۱۳۵۱ ش. دوره دانشکده فرماندهى و ستاد را با موفقیت گذراند و سرانجام با درجه سرهنگى در مهرماه ۱۳۵۷ از مرکز آموزش مخابرات و الکترونیک بازنشسته شد.

کاویان پور پس از بازنشستگى، قرآن کریم را ابتدا به زبان آذری و سپس به زبان فارسی ترجمه کرد.

آثار و تألیفات

برخی از آثار احمد کاویانپور عبارتند از:

  1. ترجمه قرآن به زبان ترکى آذربایجانى.
  2. ترجمه قرآن به زبان فارسى؛ این اثر که ترجمه ای ادبی و شیوا همراه با توضیحات و زیرنویس است، با استفاده از تفسیر ابوالفتوح رازی و کشف الحقایق نگارش یافته است. در تقریظی که آیت الله وحیدی بر این اثر نگاشته است آن را ترجمه ای دقیق نامیده که در آن سعی شده است هیچ چیز ولو یک حرف در ترجمه از متن قرآن زیاد کم نشود. همچنین ایشان این ترجمه را از جهت روان و ساده بودن و دقت در واژه گزینی ستوده است. گفتنی است این ترجمه توضیحات و اضافات زیادی دارد که شامل نکات تفسیری، شرح آیات و واژگان می شود که اکثر آنها داخل پرانتز قرار گرفته و بخشی از آن نیز در زیرنویس ارائه شده است.
  3. دانستنى‌هایى از قرآن کریم و نهج البلاغه.
  4. قرآن و مقررات ارتش با اقتباس از آیات قرآن.
  5. قرآن و امور خانواده.
  6. اقتصاد در کتب آسمانی.
  7. زندگی ادبی و اجتماعی حافظ.
  8. تاریخ عمومی آذربایجان.

منابع