احمد ناظرزاده کرمانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

احمد ناظرزاده کرمانی (۱۳۵۵-۱۲۹۶ ش)، ادیب، شاعر، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار ایرانی معاصر بود. دکتر ناظرزاده کرمانی علاوه بر نوشتن مقالات ادبی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی در مطبوعات، آثار متعددی در زمینه‌ی شعر و داستان برجای گذاشت.

۲۲۰px
نام کامل احمد ناظرزاده کرمانی
زادروز ۱۲۹۶ شمسى
زادگاه کرمان
وفات ۱۳۵۵ شمسى
مدفن شهرری، قبرستان ابن بابویه

Line.png

اساتید

احمد بهمنیار کرمانی، بدیع ‏الزمان فروزانفر، جلال الدین همایی،...


آثار

دیوان اشعار مذهبی، آوازهای جوانی، بر فراز سیحون، شرح حال و آثار عمادالدین على فقیه کرمانى،...

زندگی‌نامه

احمد ناظرزاده کرمانی فرزند محمد ناظر در ۱۲۹۶ ش. در کرمان به دنیا آمد. وى تحصیلات مقدماتى را نزد پدر و تحصیلات ابتدایى را در زادگاهش و تهران به پایان برد. سپس دروس متوسطه را در دارالفنون و تحت نظر استادانی همچون احمد بهمنیار کرمانی، بدیع ‏الزمان فروزانفر و جلال الدین همایی گذراند و در رشته‌ى ادبى فارغ‌التحصیل شد. او به موازات علوم جدید، علوم قدیم و فقه و ادبیات و فلسفه را نیز آموخت. ناظرزاده رشته‌ى علوم سیاسى را در دانشکده‌ى حقوق گذراند و سپس موفق به اخذ لیسانس عالى گردید.

ناظرزاده کرمانی در سال ۱۳۳۱ ش. درجه‌ى دکتراى خود را در رشته‌ى ادبیات فارسى اخذ نمود و رساله‌اش را در «شرح حال و آثار عمادالدین على فقیه کرمانى» نوشت. سپس از طرف دانشگاه تهران به پاریس مأمور شد و توانست در این مأموریت، دوره‌ى دکتراى جامعه‌شناسى ادیان را نیز در دانشگاه سوربن به پایان برساند و رساله‌ى خود را در «تحقیق درباره‌ى مذهب جعفرى» زیر نظر پروفسور هانرى درش بنویسد.

وى از ۱۳۳۵ ق. تدریس در دانشگاه تهران را آغاز کرد و در ۱۳۴۱ ش. با سمت نمایندگى ایران در کنگره مؤتمر اسلامى شرکت کرد. وى همچنین در طول خدمات دولتى عهده‌دار مشاغلى چون: شهردار تهران، پیشکار دارایى کرمان، بازرس استاندارى کرمان و کفیل استاندارى تهران بود.

احمد ناظرزاده در کار مطبوعاتى نیز دست داشت و مقالات متعددى در روزنامه‌ها و مجله‌هاى داخلى و خارجى چاپ مى‌کرد و مدتى معاون مجله‌ى «ایران امروز» و چندى هم سردبیر مجله‌ى «سلامت فکر» بود و زمانى نیز روزنامه‌ى «شهر آشوب» را شخصاً منتشر کرد. ابتدا بیشتر مقالاتش جنبه سیاسى داشت. بعد سلسله مقالاتى در ادبیات و عرفان و مسائل تحقیقى تاریخى به رشته تحریر درآورد. سبک و انشاء روان و ذوق ادبى و تاریخى به نوشته‌هاى او شیرینى خاصى مى‌داد و گاهى با طنز و مطایبه همراه بود و خواننده را به تحسین وامى‌داشت. او مردى خوش خلق، فاضل و محقق، نیک فطرت و خوش محضر بود. گاهى شعر مى‌سرود و اشعارش هم دلنشین و مضامین شیرین دربر داشتند.

مرحوم احمد ناظرزاده کرمانى در آخر عمر از بینایى محروم شد و سرانجام در سوم فروردین ۱۳۵۵ ش. در ۶۲ سالگی در تهران درگذشت و در مقبره ابن بابویه شهر ری به خاک سپرده شد.

آثار و تألیفات

دکتر ناظرزاده کرمانی علاوه بر نوشتن مقاله در مطبوعات، در زمینه شعر نیز آثار زیادی از خود بر جای گذاشت. آثار منظوم او مشتمل بر قصیده، غزل، مثنوی و شیوه‌های نوین دیگری که مشحون از نکات بدیع و مضامین لطیف و نو می‌باشد. دیوان اشعار مذهبی او به ۱۵ هزار بیت می‌رسد.

آثار منثور ناظرزاده کرمانی گذشته از مقالات ادبی، تاریخی، اجتماعی و سیاسی، داستانهای تاریخی مثل: اختر، آوازهای جوانی، بر فراز سیحون، رقص با خنجر، شام شوم، دختر شامگاه و رمان شیرزاد یا گرگ بیابان می‌باشد.

ارزشمند ترین تالیفات وی تحقیقی است درباره «عمادالدین فقیه کرمانی» که به وسیله مرکز کرمان شناسی و مؤسسه سروش به چاپ رسیده است. نادره مرد (یادنامه مرحوم حاج میرزا عبدالحسین حجتی کرمانی) نیز از جمله آثاری است که با مشارکت دکتر ناظر زاده کرمانی و دکتر باستانی پاریزی در سال ۱۳۹۰ منتشر شده است.

منابع