منابع و پی نوشتهای متوسط
جامعیت مقاله متوسط
کیفیت پژوهش متوسط است
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آيت الله فيروزآبادی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


حاج سيد محمد، فرزند حاج سيد محمد باقر یزدی ( فيروزآبادی) یکی از مراجع و اساتيد بزرگ فقها در قرن چهاردهم هجری است. معظم له در سال 1265 در فيروزآباد یزد متولد شد، و از طفوليت علاقه به دانشهای دينی پيدا نمود. فيروز آبادی در جوانی از حضور آقاسيد یحيی یزدی در ايران استفاده نمود و بعد از مسافرت در عراق در کربلا از محضر فاضل اردکانی و در سامرا از محضر ميرزای بزرگ و در نجف اشرف از حضور اساتيد عظام آقايان یزدی و آخوند خراسانی سالها بهره مند بود و در ضمن از بحث و تحقيق و تدريس علما نيز غافل نبود و خود به پايه استادی و درجه اجتهاد ارتقاء یافت.

آيت الله فيروزآبادی یکی از مراجع و مدرسين بزرگ حوزه عراق بود و پس از فوت علامه یزدی و آقا شريعت اصفهانی زعامت و مرجعيت اغلب بلاد شيعيان به معظم له منتهی شد.

مرحوم حجة الاسلام خوانساری در احسن الوديعه (دوم) می نويسد: سيد محمد فيروزآبادی یزدی نجفی، از اجله علمای عاملين و افاخم فقها و مجتهدين و یکی از مراجع اماميه است که کرارا به حضور او رسيده و با او ملاقات داشتم. دانشمندی متين، باوقار و کريم و خوش اخلاق، جامع و عابد و بارع بود. جامع الکلم از آثار اوست که اخيرا در نجف تجديد چاپ شد. آن بزرگوار صبح جمعه آخرماه ربيع الاول سال 1345 در سامرا به رحمت ايزدی رفت و در نجف اشرف مدفون شد. بعد از فوت او فرزند برومندش حجة الاسلام مرحوم حاج سيد مرتضی فيروزآبادی (صاحب فضائل، فروع مهمه و خلاصه جواهر) که از علمای بزرگ قرن اخير بود وارث علوم پدر گرديد. رحمة الله عليهم اجمعين.

منابع

سايت شعائر