دارالحدیث

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Darolhadith05.11.jpg

مؤسسه علمى ـ فرهنگى دارالحديث به عنوان نخستين مجموعه مستقل حديث پژوهى در جهان تشيع، در سال 1374 تاسیس شد. اين مؤسسه از دو ركنِ: پژوهشگاه (در قمدانشگاه قرآن و حديث (در قم و شهر رى) تشكيل شده است و ریاست آن را آقای محمدی ری شهری بر عهده دارد.

پایگاه اطلاع رسانی این موسسه از این نشانی قابل دسترسی است: http://www.darolhadith.com/farsi

پایگاه های وابسته به موسسه علمی - فرهنگی دارالحدیث

پژوهشکده علوم و معارف حدیث متشکل از 6 گروه: گروه تدوين دانشنامه‌‌هاى حديثى، گروه احيا و تصحيح متون، گروه ترجمه، گروه رجال، گروه تاريخ و مصطلحات حديث، گروه فقه‌‌الحديث غالباً در زمینه تولید نشریات و آثار مکتوب فعالیت بسزایی دارد این پایگاه در بخش محصولات به ارائه این آثار می پردازد.

  • پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران به آدرس: http://www.lib.ir

این پایگاه که به موسسه دارالحدیث تعلق دارد به ارائه يكجاي اطلاعات كتابخانه هاي ايران می پردازد و محققان می توانند به کمک آن از کتابخانه هایی که منبع مورد نظرشان را دارند مطلع شوند و در صورت نیاز از نزدیکترین کتابخانه آن را تهیه نمایند.

این پایگاه کتابخانه ها در چهار نوع تخصصی، دانشگاهی، حوزوی و عمومی تقسیم نموده است. که به این صورت امکان محدود نمودن جستجو به هر یک از این چهار نوع وجود دارد. این پایگاه در پنجمین جشنواره رسانه های دیجیتال عنوان برترین جستجوگر را دریافت نموده است.

در این تاریخ (13/2/91) اطلاعات 7,312,110 عنوان از 328 كتابخانه در این پایگاه موجود است.

شهر حديث، طرحي نو در ارائه احاديث نوراني اهل بيت عليهم السلام است. طراحان پايگاه تلاش نموده اند تا اين احاديث را در قالب شهري مجازي معرفي مي كند. اين شهر داراي مراكز مختلف و متناسب با موضوعات حديثي است. هر يك اين مراكز به بخش هايي تقسيم شده است كه مي توان با ورود به آنها به مجموعه اي از احاديث مرتبط با آن دست يافت.