پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ دسامبر ۲۰۲۲، ساعت ۰۷:۵۱ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«مرکز فرهنگ و معارف قرآن» با آدرس اینترنتی http://www.maarefquran.com ، وابسته به دفتر تبلیغات اسلامى حوزه علمیه قم با هدف ارایه خدمات علمی به پژوهشگران و محققان علوم قرآنی تأسیس شده است. در حال حاضر پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز به‌ عنوان زیر مجموعه "مدیریت پژوهش‌های رسانه‌ای" در حوزه اطلاع‌رسانی پژوهش‌های قرآنی فعالیت می‌کند و هدف از اجرای این طرح این است که آن پایگاه مرکز فرهنگ و معارف قرآن را به یکی از بزرگترین پژوهشگاه‌های مجازی در حوزه قرآن پژوهی تبدیل کنند.

بخش‌های پایگاه

بانک مقالات قرآنی:

این بخش دربرگیرنده بیش از ۹۰۰۰ مقاله علمی، در دو بخش معارف و علوم قرآنی است.

نسخه های دیجیتالی:

در این قسمت، نسخه های دیجیتالی کتب و تولیدات قرآنی قابل دسترسی است.

ترجمه های قرآن:

شامل هفت ترجمه به زبان فارسی بوده که ترجمه بر اساس تفسیر راهنما و ترجمه بر اساس تفسیر المیزان از آثار مرکز است.

تفسیر راهنما:

این تفسیر روشی نوین در ارائه مفاهیم و موضوعات قرآنی است، که با همت آیت الله هاشمی رفسنجانی و محققین مرکز فرهنگ و معارف قرآن، منتشر شده است.

فرهنگ موضوعی تفاسیر:

این مجموعه دربرگیرنده فهرست موضوعی بیش از بیست عنوان از تفاسیر معروف شیعی و سنی است که به شکل الفبایی و بیان صفحه تفسیر و آیه و سوره مربوطه تدوین و تنظیم شده است.

دایرةالمعارف قرآن کریم:

تاکنون هفت جلد نخست این اثر در اختیار کاربران قرار گرفته است که حاوی مدخل "آب تا بقعه مبارکه" و دربردارنده بیش از ۵۰۰ مدخل اصلی و ارجاعی است. کلیه مقالات دائره المعارف به صورت تمام متن در این پایگاه ارائه می‌شود.

فرهنگ قرآن:

«فرهنگ قرآن» معجم معنایی معارف و مفاهیم قرآن کریم به شیوه‌‌ای نو و بی‌نظیر و به صورت الفبایی – موضوعی است. تاکنون ۲۱ جلد نخست این اثر در پایگاه معارف قرآن در اختیار کاربران قرار گرفته است که حاوی مداخل "آب تا حق الیقین" و دربردارنده بیش از صدها مدخل اصلی و هزاران مدخل فرعی است.

جرعه ای از زلال وحی:

این تفسیر اثر حضرت آیت الله میرزا ابوالقاسم محمدی گلپایگانی است. مجموعه ۶ جلدی جرعه ای از زلال قرآن، تفسیر ۲۱ سوره از قرآن (از سوره اسراء تا سوره صافات) بوده که سه جلد از آن در پایگاه معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار گرفته است.

پرسمان های قرآنی:

یکی از فعالیت های مرکز فرهنگ و معارف قرآن پاسخ گویی به پرسش ها و شبهات قرآنی است.

اطلاع رسانی از پژوهش های قرآنی:

این بخش به معرفی تازه ترین کتب، پایان نامه ها و مقالات قرآنی به همراه چکیده ای از مقاله یا متن می پردازد. در این قسمت همچنین قرآن پژوهان زنده و فعال کشور و پایگاه ها و نرم افزارهای قرآنی معرفی می گردد.

دسترسی به کتابخانه تخصصی:

این قسمت، کاربران را با کتابخانه های دفتر تبلیغات و به ویژه کتابخانه تخصصی قرآن پیوند می زند.

پاسخ به پرسش های قرآنی:

کاربران می توانند در این قسمت پرسش های خود را ارسال نموده و جواب خود را دریافت کنند. یکی از مجموعه های "گروه پاسخ به پرسش های قرآنی"، کانون گفتمان قرآنی است.

اخبار قرآن پژوهی:

در این بخش جدیدترین اخبار قرآن پژوهی از قبیل: اخبار سمینارها و همایش های قرآنی، خبر انتشار جدیدترین کتاب های قرآنی، اخبار مربوط به دیدگاه های نوین قرآن پژوهان و اخبار مرکز فرهنگ و معارف قرآن در اختیار قرآن پژوهان قرار می‌گیرد.

منابع