نرم افزار عرفان ۲

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۸ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۲۰ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (امکانات برنامه)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عرفان ۲
مشخصات

موضوع: عرفان

تولید کننده:مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

محتوا:۴۰ عنوان کتاب از مهم ترین کتب عرفانی با حواشی و تعلیقات

تاریخ :


فهرست نرم افزارهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


این نرم افزار، از تولیدات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی بوده و شامل اکثر کتب عرفانی می باشد. برخی از امکانات این برنامه عبارت است از:

امکانات برنامه

نمايش

متن كامل كتاب‌هاى موجود در برنامه با قابليت‌هاى زير در دسترس كاربر قرار دارد:

 • جستجو در فهرست:

با واردكردن حروف تشكيل دهنده‌ى هر عنوان در خط ورودِ فهرست درختى، فهرست به محل مورد نظر منتقل خواهد شد.

 • فهرست سازى:

با بهره‌گيرى از خط ورودِ فهرست گزينشى مى‌توان فهرستى از عناوينى كه داراى حروف مشخصى باشند، فراهم نمود.

 • دامنه:

در دامنه فهرست، عناوين كتب به ترتيب حروف الفبا و بر اساس نام كتاب مرتب شده ولى مى‌توان آن را بر اساس نام مؤلف نيز مرتب كرد.

 • كتابنامه:

در اين قسمت كتاب جارى و نويسنده‌ى آن معرفى شده است. با استفاده از گزينه‌ى «رفتن به كتابشناسى» مى‌توان به اطلاعات جامع‌ترى در اين زمينه دست يافت.

 • حاشيه نويسى:

محقق مى‌تواند در كنار متن، نظرات خويش را نوشته و ثبت كند تا هنگام مراجعه بعدى به آنها توجه داشته باشد.

 • نمايه بر متن:

در اين قسمت پژوهشگر مى‌تواند براى هر متنى كه مطالعه مى‌كند، نمايه و عنوان خاصى قرار دهد.

 • رنگى كردن متون:

با استفاده از اين قابليت مى‌توان هر گروه از احاديث و متون را به رنگى درآورده، سپس به اين گروه‌ها عنوان خاصى داده و به چاپ رسانده و يا به دفترچه يادداشت منتقل كرد.

 • امكان مقابله متن‌ها با يكديگر:

در قسمت نمايش با استفاده از گزينه مقايسه مى‌توان دو متن را با يكديگر مقايسه كرد.

 • حاكم كردن فهرست يك كتاب بر نمايش متن:

كاربران برنامه از طريق كنترل‌هاى: كتاب، جلد، صفحه و فهرست بر تمامى متن كتاب و فصلهاى آن تسلط دارند و از اين طريق مى‌توانند به متن دلخواه خود دست يابند.

 • تطبيق متقابل متن با فهرست:

در نرم‌افزارهاى پيشين، كاربر تنها از طريق فهرست مى‌توانست به ابتداى مطلب فصل يا باب منتقل شود اما در برنامه‌هاى جديد، از هر قسمتى از متن مى‌تواند فهرست درختى و جايگاه آن قسمت را از نظر محتوا و از نظر سطح پيشرفت در درخت مشاهده نمايد.

 • افزايش قابليت‌هاى حركت در فهرست درختى و كنترل آن:

يكى از قابليت‌هایی كه در نسخه‌هاى جديد نرم‌افزارهاى نور عرضه گرديده است امكان حركت و باز و بسته كردن دفعى تمامى سطوحى خاص از درخت فهرست مى‌باشد. يعنى كاربر به عنوان مثال مى‌تواند با يك كليد تمامى «سطح يك»هاى درخت فهرست كتاب را باز كند؛ در ريشه درخت، مجلدات واقع شده‌اند و در سطح يك، عناوين سرفصل‌ها قرار گرفته‌اند. اين بازكردن سطوح تا آخرين سطح عمقى درخت مى‌تواند افزايش يابد. همچنين با كليد ديگرى امكان بستن همزمان سطوحى خاص از درخت در اختيار كاربر قرار گرفته است.

جستجو

در اين برنامه براى پيداكردن عبارت مورد نظر از چند راه مى‌توان اقدام كرد:

الف) از طريق فهرست كلمات:

اين فهرست صرفنظر از نوشتار خاص حروف، مثل: «أ إ ا» و... تنظيم گرديده است و تعداد تكرار هر كلمه در مقابل آن مشاهده مى‌گردد.

ب) از طريق نوشتن كلمات دلخواه و جستجوى تركيبى واژه‌ها با استفاده از عملگرها:

در اين قسمت امكان جستجوى تك واژه، عبارت، تركيب عطفى، تركيب فصلى، مشروط منفى و ابتداى پاراگراف وجود دارد و به دو صورت دقيق و غيردقيق انجام مى‌شود.

ج) از طريق فهرست سازى با استفاده از dracdliW:

در اين بخش مى‌توان با استفاده از حروف و كاراكترهاى عمومى فهرستى از كلمات دلخواه ساخته، سپس به جستجوى همه يا كلمات گزينش شده اين فهرست در متون پرداخت. حتى مى‌توان چند فهرست را با هم تركيب كرده، سپس اقدام به جستجوى همه آنها نمود. (سرعت فهرست سازى در اين قسمت بسيار سريعتر از فهرست سازى استاندارد مى‌باشد.)

د) از طريق فهرست عناوين و ابواب كتب:

فهرستى از كلمات ابواب، فصل‌ها و عناوين موضوعات كتاب‌ها تهيه شده است كه مى‌توان از طريق جستجو در اين قسمت به باب مورد نظر رسيد يا از طريق جستجوى پيشرفته (dracdliW) واژه‌هاى موضوع خاصى را يافته، سپس با جستجو به ابواب مورد نظر دست يافت.

 • حاكم شدن عدم دقت بر نمايش كلمات فهرست:

كلمات موجود در فهرست همواره به صورت غيردقيق مرتب شده ولى اطلاعات دقيق ذخيره‌سازى شده است و به صورت دقيق نمايش داده مى‌شوند.

شرح و متن

در اين قسمت از برنامه امكان مشاهده همزمان متن كتب و شرح آنها فراهم شده است. در هر قسمت از متن كه داراى شرح باشد علامتى قرار دارد كه با كليك كردن روى آن، شرح مورد نظر در پنجره پايين به نمايش درمى‌آيد.

آيات

يكى از قابليت‌هاى برنامه اختصاص كارتابلى جداگانه جهت نمايش متن قرآن كريم و جستجو در آيات است. ارتباط بين آيات در كتب برنامه و متن قرآن كريم از ويژگى‌هاى قابل توجه اين قسمت از برنامه به شمار مى‌رود.

لغت‌نامه

براى سهولت دسترسى محققان به لغات نامأنوس، كتاب ارزشمند «لسان العرب» در برنامه قرار گرفته است.

يادداشت

در اين برنامه، ويرايشگرى قرار داده شده است كه بتوان هر مقدار از متن را كه مورد نياز باشد به اين قسمت منتقل نموده و پس از ويرايش، در فايلى با قالب‌هاى مختلف ذخيره كرده و يا به چاپ رساند. انتقال متن از برنامه به droW و به عكس با استفاده از كليدهاى tresnI + lrtC و tresnI + tfihS نيز امكانپذير است.

كتابشناسى و شرح حال مؤلفان

جهت آشنايى با هر يك از كتابهاى موجود در برنامه و مؤلفين آنها مطالب مختصرى گردآورى شده است كه در همين محيطى كه قرار داريم در دسترس است.

ساير امكانات

 • ارتباط پوياى قسمت‌هاى مختلف برنامه:

به هنگام نمايش هر متن با استفاده از كليد پژوهش مى‌توان ارتباطى پويا ميان متن و لغت‌نامه برقرار نمود. معناى هر كلمه از متن كتاب را مى‌توان از طريق ريشه و مدخل آن، در كتاب لغت مشاهده كرد. به همين ترتيب مى‌توان بين متن نمايشى و قسمت‌هاى ديگر برنامه همچون جستجو و آيات نيز ارتباط برقرار كرد.

 • چاپ:

در تمامى قسمت‌هاى برنامه امكان چاپ صفحه جارى، تمامى صفحات و جوابهاى انتخابى در دامنه خاصى براى كاربر وجود دارد. با انتخاب گزينه چاپ پاسخها روى چاپگر مفروضى كه براى ويندوز تعريف شده است، چاپ مى‌گردد.

 • راهنما:

در تمام قسمتهاى برنامه با استفاده از گزينه راهنما مى‌توانيد درباره هر يك از قسمتهاى برنامه راهنمايى لازم را بدست آوريد.

منابع

 • نرم افزار عرفان 2، بخش درباره برنامه.