موسسه رواق حکمت

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۲۶ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

موسسه رواق حکمت با آرمان دستیابی به کاربردی ترین الگوهای علمی در علوم انسانی به ویژه مدیریت، حقوق، سیاست و اقتصاد اسلامی در سطح فرهیختگان و پاسخگویی به تمامی شبهات در سطح عمومی جامعه در حوزه دین، تأسیس شده است. این موسسه برای رسیدن به هدف اول اقدام به تأسیس حوزه تخصصی و دانشگاه علوم انسانی اسلامی می نماید.

تاریخچه

توسعه برنامه های پژوهشی و پاسخگویی به نیازهای اقناع نشده فرهنگی در حوزه اندیشه دینی باعث شد، موسسه فرهنگی خانه خرد با مجموعه ای از نیروهای کارآمد، تحت اشراف آیت الله هادوی تهرانی در سال 1373 فعالیت خود را آغاز نماید. با ثبت انتشارات خانه خرد، پژوهش در حوزه دین و چاپ کتب دینی از مهمترین اقدامات این موسسه در طی سال های 1373 تا 1375 بود.

آشنایی این موسسه با فضای نوپای مجازی وب (اینترنت) که در آن سالها تازه وارد ایران شده بود، باعث شد که موسسه برای عرضه اسلام به شیوه ای روز آمد در فضای سایبر، اساس نامه خود را تغییر داده و موسسه رواق حکمت در سال 1379 تاسیس شده، کلیه فعالیت های موسسه خانه خرد به رواق حکمت منتقل و انتشارات خانه خرد به عنوان زیرمجموعه ای از معاونت پشتیبانی، مالی، اداری موسسه رواق حکمت مامور به انجام رسالت های قبلی در زمینه توسعه محتوای چاپی در کشور شود.

در گام نخست موسسه رواق حکمت با همکاری موسسه تبیان اقدام به پاسخگویی به سوالات دینی به صورت اینترنتی در سال 1382 نمود. در این پروژه موسسه تبیان به عنوان کارشناس فنی وب و موسسه رواق حکمت به عنوان کارشناسی دینی به مدت 2 سال به همکاری پرداختند.

در سال 1384 این موسسه به دنبال قطع همکاری با موسسه تبیان، پایگاه اسلام کوئیست (islamquest) را تاسیس نمود که اکنون این پایگاه در 16 زبان به سوالات کاربران پاسخ میدهد.

اسلام کوئست سایتی است مرجع جهت پاسخ گویی به شبهات دینی در موضوعات علوم اسلامی، اعم از کلامی، فلسفی، تفسیری، فقهی، حقوقی، تاریخی و... .

از دیگر پایگاه های این موسسه که پس از اسلام کوئست راه اندازی شده است، پایگاه اسلام پدیا (Islampedia) است که یک پایگاه مرجع اینترنتی (لغت نامه و دانشنامه) با محوریت مفاهیم اسلامی است.

آدرس سایت رواق حکمت

http://www.ravaqhekmat.ir

منابع