مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به آدرس: http://www.noorsoft.org در سال 1368 شمسی به دستور مقام معظم رهبری، با هدف بکارگیری فناوری ارتباطات و اطلاعات در نشر و اشاعه فرهنگ غنی اسلامی تاسیس گردید. این مرکز تاکنون توانسته است با استفاده از کادری مجرب و متخصص در زمینه علوم اسلامی و دانش رایانه، نرم افزارهای متعددی را در موضوعات مختلف اسلامی تولید و در اختیار جامعه علمی–پژوهشی داخل و خارج از کشور قرار دهد.

راه اندازی پایگاه اینترنتی به منظور انتشار اطلاعات و منابع گرانسنگ اسلامی با قابلیت های متنوع، تاسیس بانک های اطلاعاتی منابع اسلامی در مراکز حساس علمی و فرهنگی، برپایی نمایشگاه های اطلاع رسانی سراسری و شرکت و حضور پیوسته در مجامع اطلاع رسانی جهانی جهت عرضه منابع اسلامی دیجیتالی، از دیگر خدمات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به حوزه علوم و معارف حقه اهل بیت علیهم السلام به شمار می آید.

سایت ها و پایگاه های علمی

1 – پایگاه حوزه نت به آدرس: http://www.hawzah.net

«پايگاه حوزه» اولین پایگاه اینترنتی علمی و مذهبی شیعه در ایران است که وظیفه اطلاع رسانی علمی پیرامون موضوعات علوم اسلامی در قالب های مختلف مانند مقالات، مجلات، پرسش و پاسخ، پایان نامه و... را بر عهده دارد. اخیرا اطلاعات این پایگاه در پایگاه دیگری از این مرکز با عنوان "پرتال علوم انساني و اسلامي" هم قرار داده شده است.

ویژگی ها:

مقالات عمومی و غیرتخصصی را بیشتر دارد تا مقالات تخصصی، دارای فهرست الفبایی مقالات و فهرست الفبایی پدیدآورندگان، گاهی بخش های کتاب ها را به جای مقاله حساب می کند. نیاز به عضویت ندارد. متاسفانه گاهی نام مولفین مقالات را نمی آورد.

معرفی اجمالی چند بخش مهم پایگاه:

  • دانشنامه حوزه: از آنجا که تولید محتوا ندارد بیشتر شبیه بانک اطلاعات می باشد تا دانشنامه. هدف این دانشنامه اطلاع رسانی نسبت به مطالب مربوط به اسلام، مسلمانان، شخصیت های اسلامی و مناطق مسلمان نشین در حوزه های علوم و معارف، تاریخ، ادبیات، هنر، زندگی نامه ها و... می باشد که در قالب نمودار درختی و یا چینش منطقی طبقه بندی گردیده است. البته گستره این دانشنامه از لحاظ علمی در حال حاضر محدود به مطالب کلیه بخش های موجود در پایگاه می باشد. بیشتر مطالب این بخش از پایگاه حوزه بخش هایی از کتاب ها می باشد.
  • مقالات: به گفته مدیران سایت این بخش حاوی بیش از 19000 مقاله به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی می باشد. غالباً مقالات نشریات عمومی و غیرتخصصی را دارد و دارای فهرست موضوعی و الفبایی مقالات و فهرست الفبایی پدیدآورندگان است. متاسفانه گاهی نام مولفین مقالات را نمی آورد.
  • مجلات: این بخش دربرگیرنده 59 عنوان مجله در حوزه علوم اسلامی است. در بخش فهرست موضوعی مجلات، مقالات مجلاتی که در بخش دانشنامه پایگاه مورد استفاده قرار گرفته اند، بر اساس موضوعات دانشنامه طبقه بندی شده است.
  • پرسش و پاسخ: به گفته مدیران سایت هم اکنون دسترسی به 4500 پرسش و پاسخ از طریق جستجو، فهرست موضوعی و فهرست الفبایی کلیدواژه ها (شامل 3200 کلیدواژه) میسر می باشد.
  • مراکز اسلامی: این بخش شامل معرفی 137 مرکز اسلامی است که در زمینه علوم اسلامی به تحقیق و پژوهش مشغول هستند.
  • پایان نامه ها: به گفته مدیران سایت در این قسمت معرفی و چکیده نزديک به 20000 عنوان پایان نامه در زمینه علوم اسلامی و قرآنی در سطح دکتری و کارشناسی ارشد قرار گرفته است. هم اکنون دسترسی به همه چکیده ها از طریق جستجو یا فهرست الفبایی و دسترسی به 3500 چکیده از طریق نمایه های مختلف، امکان پذیر می باشد.

2- پایگاه مجلات تخصصی (نورمگز) به آدرس: http://www.noormags.com/View/Default.aspx

بزرگترین بانک نشریات حوزه علوم اسلامی و انسانی کشور.

موضوعات:

قرآن و حديث(47)، فقه و اصول(16)، فلسفه، کلام و عرفان(109)، حقوق(48)، تاریخ(53)، جغرافیا، اقتصاد، زبان و ادبيات، علوم سیاسی، مدیریت، روان‌شناسی و علوم تربیتی، جامعه شناسی و علوم اجتماعی، اطلاع رسانی و کتابداری، هنر، تربیت بدنی، علوم انسانی.

ویژگی ها:

نیاز به عضویت دارد ولی تا مدتی می توانید تعداد محدودی مقاله را رایگان دانلود کنید. دقت خوبی دارد، مشخصات مقاله را کامل می آورد، مقالات به صورت پی دی اف است و امکان فیش برداری از آنها نیست.

3- کتابخانه دیجیتال نور به آدرس: http://noorlib.com

این سایت مجموعه کتاب های نرم افزارهای تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) را دارد. مجموعه کاملی حدود 10000 جلد کتاب است و از آنجا که انتخاب کتاب ها هدف دار صورت گرفته در رشته های مختلف علوم اسلامی مجموعه ای کم نظیر است.

4- پایگاه اندیشوران به آدرس: http://www.andishvaran.com/fa/Default.html

هدف از راه اندازی این پایگاه ایجاد فضائی مناسب برای اطلاع رسانی هر چه بهتر در زمینه معرفی محققان بوده است. اطلاعات موجود در پایگاه مربوط به محققان حوزوی است.

نرم افزارهای موسسه نور

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، بزرگترین تولیدکننده نرم افزارهای اسلامی در جهان است. این مرکز توانسته در تمام مدخل‌های علوم اسلامی؛ عقاید، فلسفه، کلام، جغرافیا، طب اسلامی، ادبیات و شعر، اصول و فقه بیش از 400 نرم افزار تولید نماید.

در جدول زیر تعدادی از مهمترین نرم افزارهای این مرکز نام برده شده است.

ردیف نام نرم افزار موضوع نوع حامل
1 جامع الاحادیث نور ۵ / ۳ احادیث معصومین CD
2 تاریخ ایران اسلامی تاریخ CD
3 جامع التفاسیر نور 2/1 قرآن کریم DVD
4 جامع فقه اهلبیت 2 فقه اهل بیت DVD
5 مشکاه الانوار قرآن کریم CD
6 کتابخانه حکمت اسلامی فلسفه CD
7 معجم موضوعی بحار الانوار احادیث معصومین CD
8 دانشنامه علوی احادیث معصومین CD
9 نورالجنان ادعیه و مناجات CD
10 نور السیرة 2 سیره معصومین CD
11 تراجم و کتاب‌ شناسی 2 کتاب شناسی CD
12 گنجینه روایات نور احادیث معصومین CD