شهدای کربلا از فرزندان حضرت زینب(س)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon book.jpg

محتوای فعلی بخشی از یک کتاب متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


پس از شهادت خاندان عقیل، حضرت امّ المصائب، عقیله بنی هاشم حضرت زینب علیها السلام دو فرزندش عون بن عبدالله بن جعفر و محمد بن عبدالله بن جعفر را برای جانفشانی به محضر حضرت ابا عبدالله علیه السلام فرستاد.

این دو برادر که فرزندان عبدالله بن جعفر بودند، به میدان آمده و هر یک جداگانه وفاداری خویش را تا مرز شهادت به امام زمانشان ابراز داشتند.

ابتدا محمد در حالی که این گونه رجز می خواند وارد میدان شد: به خدا شکایت می کنم از دشمنان قومی که از کوردلی به هلاکت افتادند. نشانه های قرآنی که محکم و مبیّن بود، عوض کردند و کفر و طغیان را آشکار کردند. جمعی از سپاه کوفه به دست او کشته شدند و سرانجام عامر بن نهشل تمیمی، جناب محمد را به شهادت رساند.

بعد از شهادت محمد، عون بن عبدالله بن جعفر وارد میدان شد و این گونه رجز خواند: اگر مرا نمی شناسید، من پسر جعفر هستم که از روی صدق شهید شد و در بهشت نورانی با بالهای سبز پرواز می کند، این شرافت برای من در محشر کافی است.

نوشته اند تا بیست تن را به درک واصل کرد، آنگاه بدست عبدالله بن قطنه طائی به شهادت رسید.

منقول است حضرت زینب سلام الله علیها زمانی که هر یک از بنی هاشم به شهادت می رسیدند، به کمک سیدالشهدا علیه السلام برای تعزیت می آمد، ولی هنگام شهادت این دو فرزندش پرده خیام را انداخت و از خیمه گاه خارج نشد.

منابع

  • علی ثمری، شرح شمع: در آداب سوگواری و مقتل سیدالشهداء علیه السلام، تهران: ۱۳۸۲.