سید علی یزدی

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۶ مهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۲:۴۳ توسط Mohammadi (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حاج میرزا سید علی یزدی (۱۲۸۴ - ق) فرزند میرزا محمد صادق (سبط میر صالح مدرس یزدی) یکی از علما و مجتهدین و از اساتید فضلای قرن اخیر در استان یزد بود. سید علی در شب سوم شعبان ۱۲۸۴ متولد شد.

وی ابتدا از حضور میرزا سید علی مدرس و برادرش شیخ مرتضی و حاج میرزا ابراهیم مقدمات علوم دینی و سطوح فقه و اصول را در یزد به پایان برد و عازم عتبات عالیات شد. در آغاز، حدود شش سال در سامرا از کرسی درس میرزای بزرگ استفاده نمود و وارد نجف اشرف شد و در ردیف آقای حائری یزدی و... در سلک تلامذه سید استاد قرار گرفت و بعد از فوت مرحوم فشارکی از کرسی درس مرحوم آخوند خراسانی و حاج میرزا خلیل به خوبی بهره مند شد.

مرحوم میرزا سید علی مجتهدی اصولی، مردی متقی و متواضع، بارعی پاک و بی آلایش و خدا دوست بود. اساتید او مخصوصا مرحوم آخوند خراسانی خیلی به این سید بزرگوار علاقه داشتند. در غیاب وی مرحوم آخوند فرموده بود اگر میرزا سید علی (و امثال وی) در حوزه می ماندند، چون علامه یزدی در جمله مراجع و اساتید بزرگ حوزه عراق می شدند. به هنگام مراجعت سید علی از نجف، آخوند خراسانی ناراحت بود و تا چند فرسخی او را مشایعت فرمود.

مرحوم میرزا سید علی سرآمد فقهای عصر خویش بود و سالها در یزد ملجأ و پناه مردم و از مدرسین و مروجین این استان (نظیر شهید صدوقی) از خدمتگزاران به اسلام و مسلمین بود. نوشته اند در شب عاشورا به اجداد عظامش پیوست.

منابع

  • سايت شعائر