پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«پایگاه جامع و تخصصی جنگ نرم» پایگاهی زیر نظر دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها می باشد که به منظور نیل به اهداف و تحقق ارزش‌های انقلاب اسلامی و بر مبنای رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص لزوم مقابله با مقوله جنگ نرم، راه اندازی شده است. در این پایگاه سعی بر آن است که تمامی اطلاعات موجود در خصوص مقوله جنگ نرم، تهیه و گردآوری شود و در اختیار اندیشمندان، پژوهشگران و علاقه‌مندان به این حوزه قرار گیرد.

بخش‌های پایگاه

اخبار:

این قسمت شامل جدیدترین اخبار و اطلاعات موجود از همایش‌ها، سخنرانی‌ها، مصاحبه‌ها و اعلام نظرها و رخدادها در زمینه جنگ نرم و مسائل پیرامون آن است.

یادداشت:

در بخش یادداشت، دلنوشته‌ها، نظرات و پیشنهادات و برداشت‌های افراد صاحب‌نظر در خصوص جنگ نرم و استراتژی‌های پیشنهادی آنان جهت مقابله با این هجمه دشمن آمده است. البته در این بخش تا حدودی نیز مسائل و رخدادهای سیاسی روز کشور نیز مورد توجه واقع شده و یادداشت‌هایی نیز در این خصوص ارائه شده است.

گزارش:

این بخش مشتمل بر گزارش‌هایی درباره جنگ نرم و مسائل سیاسی روز دنیا و تحلیل است که نگارنده هر کدام در خصوص آن مسأله به اعلام نظر پرداخته‌اند. در این بخش همچنین به مسائل و رخدادهای سیاسی کشور نیز پرداخته شده و در هر مورد گزارش تحلیلی ارائه شده است.

مقالات:

بخش مقالات، دربردارنده جدیدترین مقالات ارائه شده در زمینه جنگ نرم و مسائل مرتبط با آن است. این بخش تقریباً هر روز به روز می‌شود.

گفتگو:

در این قسمت، سخنان و گفتگوهایی از افراد صاحب‌نظر و صاحب‌منصب از جمله: نمایندگان مجلس، علما، روحانیون، اساتید حوزه و دانشگاه، مسئولان دستگاه‌های دولتی و نظریه‌پردازان داخلی و خارجی در خصوص مسائل سیاسی روز جهان آورده شده است. افزون بر این، کاربر می‌تواند از نظرات نو و دسته اول برخی از اندیشمندان عرصه سیاسی نیز مطلع شود.

کتاب:

در قسمت «کتاب» به معرفی کتاب‌هایی در خصوص جنگ نرم و مسائل مرتبط با آن پرداخته شده که با کلیک روی عنوان هر یک کاربر می‌تواند به چکیده‌ای از کتاب و شناسنامه آن دسترسی پیدا کند.

همایش:

این بخش، خبرها و اطلاعاتی را در خصوص همایش‌ها و نشست‌های مربوط به جنگ نرم و مسائل پیرامون آن ارائه می‌دهد؛ اطلاعاتی همچون زمان و مکان برگزاری، اهداف و برنامه‌های همایش.

پس از برگزاری همایش‌ها نیز در این پایگاه نتایج و بیانیه‌ها و سخنرانی‌های انجام شده در همایش‌ها، به صورت کوتاه و جامع اطلاع‌رسانی می‌شود.

دیگران:

این قسمت به بررسی بریده‌ای از مجلات داخلی و خارجی و نیز گزارشات و برنامه‌های مستند پخش شده از صدا و سیما و یا شبکه‌های بین المللی در خصوص جنگ نرم و مسائل سیاسی روز دنیا می‌پردازد.

فیلم:

این بخش مشتمل بر فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، فیلم‌های مستند و کلیپ‌های تصویری در زمینه جنگ نرم است که با کلیک روی هر گزینه کاربر می تواند به این فایل‌ها دسترسی پیدا کند.

منابع

  • مجله ره آورد نور، پاییز ۱۳۸۹، شماره ۳۲، ص۴۴-۴۵، در دسترس در نور مگز، بازیابی: ۲ تیر ۱۳۹۲.