تقویم: وفات معتضد بالله عباسى

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:23 ربیع الثانی
سال 289 هجری قمری

"احمد بن موفق بن متوكل عباسى"، معروف به "المعتضد بالله" پس از وفات عمويش "معتمد عباسى" به مقام خلافت نايل آمد. وى خليفه‌ اى كوشا و باتدبير و در امر زمامدارى، كاردان و باگذشت بود.

معتضد به عنوان شانزدهمين خليفه عباسى پس از استقرار در مقام خلافت، "عبيدالله بن سليمان" را به وزارت منصوب كرد و پس از وفات عبيدالله فرزندش "قاسم بن عبيدالله" را به اين مقام برگزيد.

همچنين، "ابواسحاق اسماعيل بن اسحاق ازدى" را كه مالكى مذهب بود به قضاوت منصوب كرد و پس از وى پسرعمويش "اسماعيل" را به اين مقام انتخاب نمود.[۱] سرانجام در 47 سالگى در 23 ربیع الثانی سال 289 قمرى در بغداد بدرود حيات گفت.

معتضد عباسى با آل ابى‌طالب علیه‌السلام و علویان مهربان بود و متعرض آنان نمى‌ شد و در مقابل، تلاش مى‌ كرد كه به آنان خدمتى نمايد.[۲] همچنين وى با بنى اميه بسيار دشمن بود و در سال 283 قمرى دستور داد كه در منابر و سخنرانى‌ ها "معاوية بن ابى‌ سفيان" و فرزندش "يزيد بن معاويه" را لعنت كنند و آن دو را به خاطر دشمنى با "امیرالمومنین علیه‌السلام" و فرزندان گرامى ‌اش، ناسزا گويند.

اما وزيرش عبيدالله بن سليمان كه در باطن، ناصبى و دشمن اهل بيت علیهم‌السلام بود، وى را از اين كار بازمى‌ داشت و مى‌ گفت كه اهل سنت، از سب و لعن معاويه ناراحت مى‌ شوند و ممكن است عكس‌العمل منفى نشان داده و نظم خلافت را بر هم زنند. معتضد اعتنايى به گفتارش نكرد و دستور سب و لعن آن دو را صادر كرد.[۳]

پانویس

  1. همان.
  2. وقايع الايام، ص 234.
  3. البداية والنهايه، ج 11، ص 87.

منابع

سيد تقى واردى، روز شمار تاريخ اسلام، جلد سوم، ماه ربیع الثانی

منابع بیشتر:

وقایع الایام شیخ عباس قمی، 23 ربیع الثانی