نماز میت

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

این مدخل از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon-computer.png
محتوای فعلی مقاله یکی از پایگاه های معتبر متناسب با عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


خواندن نماز میت بر هر مسلمانی (و هر کسی که در حکم مسلمان است) در صورتی که شش سال او تمام شده باشد، واجب است. نماز میت را باید پس از غسل کردن میت و حنوط و کفن کردن او خواند و اگر نماز میت پیش از این ها یا در بین این ها خوانده شود کفایت نمی‌کند.[۱]

برای کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست شرایط لازم در نماز مانند طهارت بدن و لباس و غیره را دارا باشد یعنی کسی که می‌خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشد و بدن و لباسش پاک باشد و اگر لباس او غصبی هم باشد اشکال ندارد. اگر چه بهتر آن است که تمام چیزهایی را که در نمازهای دیگر لازم است، رعایت کند.

آنچه در نماز میت واجب است، عبارتند از:

  1. قیام: یعنی کسی که نماز میت می‌خواند باید ایستاده نماز را به جا بیاورد مگر آن که قادر به قیام نباشد.
  2. نیت و قربت: یعنی در موقع نیت میت را معین نماید و نماز را به قصد قربت بخواند.
  3. استقبال قبله: کسی که بر میت نماز می‌خواند، باید رو به قبله باشد و واجب است میت را مقابل او به پشت بخوابانند به طوری که سر میت به طرف راست نمازگزار و پای او به طرف چپ نمازگزار باشد.
  4. تکبیرات پنج‌گانه: و این که این تکبیرات و دعاهای پشت‌ سر آنها را به طوری به دنبال هم بخواند که نماز از صورت نماز خارج نشود و موالات آن حفظ گردد.[۲]

از میان واجبات ذکر شده، نیت و قیام برای فرد قادر و تکبیرات رکن نماز میت هستند و بقیه واجب‌ها غیررکن هستند.

نماز میت پنج تکبیر دارد؛ به این صورت که لازم است نمازگزار پس از تکبیر اول شهادتین بگوید و پس از تکبیر دوم صلوات بر محمد و آل وی بفرستد و پس از تکبیر سوم برای مؤمنین و مؤمنات دعا کند و بعد از تکبیر چهارم برای میت دعا نماید و به دنبال آن تکبیر پنجم را بگوید و به این ترتیب نماز میت اقامه می‌شود.

البته نمازگزار هر چه قدر در دعاهای نماز جهد بیشتری داشته باشد و دعا بیشتر نماید و نمازش را با تفصیل بیشتری به جای آورد فضیلت افزون‌تری خواهد داشت. با توجه به آنچه گفته شد، اگر نمازگزار پنج تکبیر به ترتیب زیر بگوید کافی است:

ابتدا نیت کند و تکبیر اول را بگوید و پس از آن بگوید: «اشهد ان لا اله الا الله و أن محمداً رسول الله»؛ بعد تکبیر دوم را بگوید و پس از آن بگوید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»؛ بعد تکبیر سوم را گفته و پس از آن بگوید: «اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات»؛ بعد تکبیر چهارم را گفته و پس از آن بگوید: «اللهم اغفر لهذا المیت» و اگر میت زن باشد، بگوید: «اللهم اغفر لهذه المیت»؛ و به دنبال آن تکبیر پنجم را بگوید.[۳]

نظر فقها بر این است که هرگاه پس از دفن میت، علم حاصل شود که نماز میت خوانده شده، اشتباه بوده است، چنانچه مدتی که موجب متلاشی شدن جسد می‌شود، نگذشته باشد. نبش قبر شده و نماز اعاده می‌گردد و الا بدون نبش قبر نماز بر میت خوانده می‌شود.

نکته دیگر در اقامه نماز میت این است که نماز میت را می‌توان به صورت فرادی یا جماعت خواند و دیگر این که برای چند میت می‌توان به صورت مجموع یک نماز میت اقامه کرد که طبیعی است در این صورت مرجع ضمایر و نیت اقامه نماز را باید به مجموع میت‌ها در نظر بگیرند.

پانویس

  1. شهید اول؛ (محمد بن جمال الدین مکی العاملی)، الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه، بیروت، لبنان، داراحیاء التراث الاسلامی، بی‌تا، الجزء الاول، ص 136 تا 145.
  2. الموسوی الخمینی، سید روح الله (امام خمینی) تحریرالوسیله، قم، موسسه النشر الاسلامی، 1420 ه.ق، ج1 و 2، ص78–71.
  3. طباطبائی یزدی، سید محمدکاظم، العروه الوثقی، تهران، المکتبه، العلمیه الاسلامیه، بی‌تا، المجلد الاول، ص419.


منابع

  • داریوش سعادتی لیلان، نماز میت، دانشنامه پژوهه، تاریخ بازیابی: 24 فروردین 1392.