نرم افزار نور الجنان

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نور الجنان
مشخصات

موضوع: ادعیه و زیارات

تولید کننده:مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی

محتوا:شرح، تفسیر وترجمه مفاتیح الجنان وصحیفه سجادیه با قرائت کامل

تاریخ :


فهرست نرم افزارهای مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


نرم افزار «نور الجنان» یا «نخستين نيايش ‌نامه چند رسانه‌ اى جهان اسلام‌» توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی تولید شده و شامل متن كامل ۶۷ عنوان كتاب از منابع اصلى ادعيه، شرح و ترجمه دعاها، فلسفه دعا و نيز كتاب هاى اخلاقى است. استفاده از فهرست جامع ادعيه و زيارت‌نامه‌ ها با قابليت نمايش متن و ترجمه و پخش صوت، عرضه اطلاعات كامل درباره كتاب ها و زندگى‌ نامه مؤلفان آنها، نمايش ده‌ ها تصوير و امكان پخش مولودى و مرثيه چهارده معصوم‌ علیهم السلام و ديگر اولياى الهى و نيز پخش چندين مناجات به همراه نمايش تصاوير گوناگون از جمله امكانات اين برنامه مى‌ باشد.

قابليت هاى اين لوح فشرده موجب گرديد تا در نهمين نمايشگاه بين المللى قرآن كريم مفتخر به كسب عنوان خادم القرآن شود و در اوّلين جشنواره نرم‌افزار علوم اسلامي عنوان رتبه دوم را در گروه برنامه‌هاي چند رسانه‌اي از آن خود نمايد و در نهمين نمايشگاه بين المللي اطلاع‌رساني و فرهنگ نيز مورد تقدير قرار گيرد.

امكانات برنامه‌

توانمندي هاى برنامه نورالجنان در چند بخش مهم و كارآمد با قابليت هاى گوناگون در دسترس كاربر قرار دارد. اساسى‌ ترين امكانات اين برنامه از قرار ذيل مى ‌باشد:

۱. ادعيه و اعمال‌:

يكى از مهم‌ترين قسمت هاى برنامه، بخش ادعيه و اعمال است كه شامل چند امكان اصلى است:

 • فهرست ها

در كنار فهرست جداگانه صحيفه سجاديه و مفاتيح الجنان، فهرست جامعى از دعاها، زيارتها و اعمال مستحبىِ برگرفته از اين دو كتاب ارزشمند به همراه نمايش متن و امكان استفاده از صوت، ارائه شده است. به وسيله گزينه «فهرست جامع» مي‌توان متن دعاى انتخاب ‌شده را در دفترچه دعا ذخيره نمود.

 • زيارات

در این بخش، متن زيارت هاى موجود در مفاتيح الجنان عرضه مى ‌گردد؛ به طورى كه با کلیک ماوس بر روى نام هر يك از حضرات معصومين‌ علیهم السلام، فهرستى از ادعیه و زيارات هر معصوم‌ علیه السلام به صورت جداگانه در اختيار شما قرار مى‌ گيرد. علاوه بر اين، برخى از آداب زيارات را مى ‌توان در قسمت «مقدمات» ملاحظه نمود. مشاهده فهرست اعمال مربوط به زيارت امامزادگان و برخى از شخصيت هاى مذهبى، از طريق گزينه «اولياءالله» امكان ‌پذير است.

 • اعمال هفته

در اين صفحه، فهرست اعمال و اذكار وارده براى هر يك از روزهاى هفته و نيز فهرست اختصاصى اعمال مستحب در شب و روز جمعه عرضه شده است.

 • نماز و تعقيبات

در اين قسمت، فهرستى از نمازهاى مستحبى به همراه كيفيت اقامه نمازها ارائه شده است كه به محض وارد كردن نام هر نماز در خط ورود، قابل دستيابي خواهد بود. همچنين، تعقيبات مشترك و مختص نمازهاى واجب يوميه در پنجره جداگانه ‌اى قرار داده شده است.

 • اعمال ماه ها

اعمال و آداب روزها و ماه ها به طور جداگانه در اين بخش ارائه گرديده است و گزينه‌ اى نيز به منظور نمايش موضوعى اعمال مستحبى در مناسبت ها و روزهاى خاص (ايام الله) در نظر گرفته شده است. ضمن اين كه امكان دستيابى به فهرست اعمال مشترك برخى از ماه هاى فعال برنامه در این بخش وجود دارد.

 • نمايش متن

امكان مشاهده متن دعاى انتخاب‌ شده به همراه قرائت كامل دعاهاى مفاتيح الجنان و صحيفه سجاديه در اين گزينه گنجانده شده است. قابليت تكرار، ترجمه ادعيه به زبان فارسى و نيز نمايش دعاها به شكل ويژه با طراحى و گرافيك بسيار زيبا در بخش نمايش متن وجود دارد.

گفتني است كه سه ترجمه فارسي و يك ترجمه انگليسي از صحيفه سجاديه به همراه آوانِگارى‌ ادعيه آن در اين برنامه ارائه شده است. افزون بر اين، در نسخه سه‌زبانه نورالجنان، بيان ها و ادعيه مفاتيح الجنان به زبان انگليسي ارائه شده‌اند. همچنين، متن كامل كتاب رياض السالكين كه شرح و تفسير كامل صحيفه سجاديه را ارائه نموده، در این قسمت، قابل دسترسي است.

۲. كتابخانه‌:

در اين بخش، مهم‌ترين كتاب هاى اسلامى در زمينه ادعيه و اخلاق همراه با امكاناتى مانند لغت ‌نامه ارائه گرديده است. قسمت هاى مختلف «كتابخانه» عبارت‌اند از:

 • نمايش

متن ۶۳ كتاب در زمينه منابع ادعيه، ترجمه و شرح و تفسير دعاها، فلسفه دعا و نيز كتاب هاى اخلاقى و عرفانى همچون كتب معنوى امام خمينى‌‌ در اين قسمت عرضه شده است. يكى از امكانات این بخش، «كتاب‌نامه» است كه شامل كتاب‌ شناسى، نسخه‌ شناسى و زندگى‌ نامه مؤلفان است. افزون بر اين، انتخاب دامنه ‌هاى مختلف كتاب ها بر اساس مآخذ ادعيه، ترجمه و شرح، اخلاق و فلسفه دعا در این برنامه گنجانده شده است. ارائه فهرست كتاب ها به ترتيب حروف الفبا و بر اساس نام مؤلف، از دیگر قابليت هاى اين قسمت است.

 • جستجو

با انتخاب اين گزينه توانايي هاى مختلفى به منظور جستجوى الفاظ و عبارات به روش هاى گوناگون در اختيار پژوهشگر قرار مى‌ گيرد. انواع جستجوى پيشرفته در فهرست و متن كتاب ها با كمك عملگرهاى جستجو و نيز امكان فهرست‌ سازى از فهرست و متن كتب با استفاده از علائم عمومي (؟ و *) و انجام عمليات مختلف در فهرست هاى ايجاد شده، در اين قسمت وجود دارد.

 • قرآن كريم

يكى از قابليت هاى ويژه در اين برنامه، ارائه متن قرآن كريم همراه با امكانات جستجوى واژه ‌ها و ريشه‌ ها در آن است. فهرست آيات، مطابق ترتيب موجود در قرآن بوده و بر اساس حروف الفبا از ابتدا و از انتها نيز قابل تنظيم است.

 • لغت‌نامه

نمايش متن لغت‌نامه «مجمع البحرين» با امكان انتخاب ريشه و مشتق به كاربر كمك مى‌ كند تا از روش هاى مختلف به معانى لغات مورد نظر خود دست يابد.

 • كتب انگليسى

در اين قسمت از برنامه، ترجمه كامل صحيفه سجاديه و كتاب جهاد اكبر امام خمينى‌ به زبان انگليسى نمايش داده شده و كاربر مي‌تواند به جستجو در كلمات و عبارات دو ترجمه مذكور بپردازد.

۳. اعمال امروز

با ورود به اين صفحه، نمايش و قرائت ادعيه، اعمال و آداب مربوط به هر روز با توجه به تقويم رايانه به همراه امكان مشاهده متن اعمال و آداب روزهاى انتخابى در دسترس كاربر قرار دارد؛ به عنوان مثال، اگر كاربر در تاريخ برنامه، هفدهم ربيع الاول برابر با يكشنبه ۲۷ فروردين ماه ۱۳۸۵ را وارد كند، به طور همزمان، آداب و اعمال مستحبى مربوط به ميلاد فرخنده پيامبر گرامى اسلام‌ صلی الله علیه و آله و روز يكشنبه را مشاهده خواهد كرد.

در قسمت بالاى صفحه، تاريخِ جارى دستگاه بر اساس سه تقويم هجرى شمسى، هجرى قمرى و ميلادى نمايش داده مى ‌شود كه قابليت تنظيم تاريخ قمرى و ميلادى بر اساس تاريخ شمسى و نيز امكان تنظيم تقويم رايانه به طور مستقيم در برنامه وجود دارد.

۴. نگارخانه‌

در بخش نگارخانه با انتخاب نام مبارك هر يك از چهارده معصوم علیهم السلام و نيز گزينه «اولياءالله»، ده ها تصوير ديدنى به همراه چند مولودى و مرثيه مرتبط با نام انتخابى ارائه مى‌ گردد.

۵. امكانات عمومى‌

برنامه نورالجنان علاوه بر امكاناتى كه در بخش هاى پيشين بيان شد، قابليت هاى گوناگون ديگرى را نيز داراست که «امكان چاپ» و «امكان انتقال اطلاعات به دفترچه يادداشت» از آن جمله اند.

منابع