محمد ثقفی تهرانی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میرزا محمد ثقفی تهرانی (۱۳۱۳-۱۴۰۶ ق) از فقیهان و مفسران معاصر شیعه و از شاگردان شیخ عبدالکریم حائری بود. وی پدر همسر امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهور اسلامی است. از جمله آثار مهم وی می توان به «روان جاوید در تفسیر قرآن مجید» اشاره کرد.

۱۸۰px
نام کامل محمد ثقفی تهرانی
زادروز ۱۳۱۳ قمری
زادگاه تهران
وفات ۱۴۰۶ قمری
مدفن مشهد، حرم امام رضا علیه السلام

Line.png

اساتید

شیخ عبدالکریم حائری، سید ابوالحسن رفیعی قزوینی، محمدرضا اصفهانی مسجدشاهی،...


آثار

تفسیر روان جاوید، حاشیه بر مکاسب، حاشیه بر کفایة، غررالعوائد،...

ولادت و خاندان

میرزا محمد ثقفی تهرانی در سال ۱۳۱۳ هجری قمری در تهران به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم‌ میرزا ابوالفضل کلانتر نوری تهرانی‌ صاحب کتاب «شفاء الصدور فی شرح زیارت‌ العاشور» فرزند میرزا ابوالقاسم کلانتر تهرانی (۱۲۹۲-۱۲۳۶ ق) است.

خدیجه ثقفی، از دختران محمد ثقفی تهرانی، همسر امام خمینی است.

تحصیلات و استادان

میرزا محمد ثقفی مقدمات علوم را در خدمت استادانی چون: آقا میرزا کوچک و شیخ آقا بزرگ اخوان ساوجیان فراگرفت. در سال ۱۳۴۱ ق. رهسپار قم شد.

او در مدت هفت سالی که در قم بود، یک دوره کامل معقول و منقول از سید ابوالحسن رفیعی قزوینی آموخت و سپس به مجلس درس شیخ عبدالکریم حایری یزدی پیوست و دو دوره خارج اصول و عمده مباحث فقهی را در مکتب ایشان تحصیل نمود. و چندی نیز از مباحث شیخ محمدرضا اصفهانی مسجدشاهی بهره مند شد.

وی از دو استادش، حاج شیخ عبدالکریم حایری یزدی و سید ابوالحسن رفیعی، اجازه روایت و اجتهاد داشت و بعد از گرفتن اجتهاد به تهران بازگشت.

آثار و تألیفات

آیت الله ثقفى به تألیف و تحقیق نیز مبادرت نمود و آثارى چند در مباحث حکمت، فقه، اصول و تفسیر بر جاى نهاد. ایشان همچنین کتابخانه شخصی خود را به مدرسه سپهسالار اهدا نمودند. مرحوم ثقفی در شعر عربی و پارسی نیز ید طولایی داشته ‌و در انواع شعر: قصیده، غزل، رباعی، دوبیتی، آثاری بس دلنشین و زیبا دارند. از جمله آثار اوست:

وفات

مرحوم آیت الله ثقفى تهرانی، سرانجام پس از عمرى مجاهدت فرهنگى با برجاى نهادن آثار علمى نفیس و نیز تربیت طلابى فاضل، در ۱۸ مرداد ۱۳۶۴ مطابق (۱۴۰۶ هـ.ق) دار فانى را وداع گفت و به سراى جاوید شتافت. پیکر پاکش بر حسب وصیّت، بعد از تشییع جنازه باشکوه در تهران، به مشهد مقدس انتقال داده شد و در جوار بارگاه حضرت على بن موسى الرضا(علیه السلام) دفن گردید. هرچند به گفته برخی، پیکر ایشان در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) به خاک سپرده شد.‏‏

منابع

آرشیو عکس و تصویر