مسلمان شدن سه تن از مشرکین نامدار مکه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:1 صفر
سال ۸ هجری قمری

عمرو بن عاص، عثمان بن أبى‌طلحه و خالد بن ولید، که از سران مشرک مکه و از دشمنان و مخالفان رسول خدا صلی الله علیه و آله بودند، پس از سال‌ها دشمنى و مبارزه با پیامبر اکرم و مسلمانان، سرانجام از مکه به مدینه رفته و در نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله، اسلام اختیار کردند.[۱] این واقعه، بنا به روایت واقدى در هلال صفر سال هشتم قمرى به وقوع پیوست.[۲]

بى‌ تردید مسلمان شدن این عده از مشرکان قریش، نه به خاطر باورهاى قلبى و اعتقاد واقعى آنان به مبانى و اهداف اسلام، بلکه چنین روى کردشان به خاطر حفظ موقعیت شخصى و ارضاى خواسته‌ هاى نفسانى و شیطانى آنان در پناه اسلام بود. زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله از میان آنان برخاسته و سیزده سال در مکه معظمه که وطن آنان بود، مردم را به اسلام و یگانگى خدا دعوت کرده بود. این عده نه تنها به او ایمان نیاوردند، بلکه با شدیدترین حالت با آن حضرت، مخالفت و دشمنى نمودند و پس از مهاجرت آن حضرت به مدینه منوره، چندین نبرد سرنوشت‌ ساز و شکننده بر ضد پیامبر صلی الله علیه و آله و مسلمانان را پدید آوردند. پیداست اگر آنان قصد شناخت اسلام و پذیرش آن را داشتند، پیش از این اقدام مى‌ کردند.

این عده، غیر از چند سالى که اسلام آورده و در عصر رسول خدا صلی الله علیه و آله در زمره مسلمانان درآمده بودند، نه پیش از آن و نه پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله که بیشترین مدت عمرشان بود، نام نیکى از خود به جاى نگذاشتند. زیرا پیش از مسلمان شدن، با پیامبر صلی الله علیه و آله و پس از رحلت آن حضرت با خاندان پیامبر، دشمنى کردند.

پانویس

  1. بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج ۲۱، ص ۴۶؛ تاریخ دمشق (ابن عساکر عسقلانی)، ج ۱۶، ص ۲۱۹ و ج ۴۶، ص ۱۲۷-۱۱۲؛ تاریخ ابن خلدون، ج ۱، ص ۴۳۹.
  2. المغازى (واقدی)، ج ۲، ص ۷۴۵.

منابع

  • سید تقى واردى، روز شمار تاریخ اسلام، جلد دوم، ماه صفر.