مسجد فتح

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مسجد الفتح مدینه.jpg

کشور

عربستان

شهر

مکه

  • طول:"44.2'35°39 شرقی
  • عرض:"42.4'28°24 شمالی
مسجد الفتح.jpg
مشاهده در نقشه

مسجد فتح مسجدی است در مدینه که در محل استقرار رسول خدا صلی الله علیه و آله در جریان جنگ احزاب ساخته شده است. این مسجد از مهمترین مساجد مدینه است و به نام مسجد الاعلی و مسجد الاحزاب نیز شهرت دارد. این مسجد از مساجد مورد اعتنای مسلمانان به شمار می رود و در روایات اهل بیت و منابع شیعه به نماز خواندن در آن، تاکید و سفارش فراوان شده است.

موقعیت مسجد احزاب

مسجد فتح بر روی کوهی قرار گرفته که پشت آن کوه مسیر حفر خندق در جنگ احزاب بوده است. در واقع این کوه محل استقرار رسول خدا صلی الله علیه و آله در جریان جنگ احزاب بوده است. در آن مکان حضرت نمازهای یومیه خود را می خوانده اند و بعدها مانند موارد دیگر این مکان به مسجد تبدیل شده است. این مسجد در قسمت جنوبی (قبله) دارای شبستان و در قسمت شمالی دارای صحن است. عرض و طول آن به ترتیب 50 /8 و 10 متر است.

اهمیت مسجد احزاب

این مسجد که نام دیگر آن مسجد الاعلی بوده از همان آغاز مورد عنایت مسلمانان بوده است. نکته مهم آن است که حضرت در این مکان دعا برای پیروزی سپاه کردند و این دعا مستجاب شد. روایت شده است که حضرت در روز دوشنبه دعا کردند و چهارشنبه شب بود که دعای حضرت مستجاب شده و احزاب شکست خورده مدینه را ترک کردند.[۱]

در این مسجد، بنا به نقل ابن شبه دقیقا محلی که رسول خدا صلی الله علیه و آله در آنجا دعا کرده اند، به صورت اسطوانه ای در صحن مسجد مشخص بوده است. پيامبر صلى الله عليه و آله در مسجد فتح، سه بار دعا كرد: روز دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه. پس در روز چهارشنبه و در فاصله ميان دو نماز ، دعايش به اجابت رسيد و شادمانى در رخسار ايشان پديدار گشت .

در روایت دیگری آمده که سوره فتح در این مسجد بر رسول خدا صلی الله علیه و آله نازل شد. اما از آنجا که مسجد فتح را با نام مسجد احزاب نیز می شناسند، طبعاً باید با جنگ احزاب ارتباط داشته باشد نه با سوره فتح که در حدیبیه نازل شده است.

پانویس

  1. تاریخ المدینة المنوره، ج1، ص602؛ بحارالانوار، ج20، ص230.


منابع

  • آثار اسلامي مکه و مدينه، رسول جعفریان.
  • محمد محمدی ری شهری، فرهنگ نامه مسجد، سازمان چاپ و نشر دارالحدیث، قم، چاپ اوّل، 1387،ص223، در دسترس در پایگاه حدیث شیعه، حدیث نت، بازیابی: 17 اسفند 1392.


آرشیو عکس و تصویر