جامعیت مقاله متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

مادر حضرت موسی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


قرآن به هنگام بیان داستان ولادت حضرت موسی علیه السلام از مادر او یاد می‌کند. مطابق با آنچه در قرآن آمده خداوند به مادر حضرت موسی وحی نمود که برای حفظ جان فرزندش او را در صندوقی قرار داده، در رود نیل رها کند. قرآن همچنین چگونگی بازگشت موسی علیه السلام به دامان مادرش را بیان می‌دارد.

نام مادر حضرت موسی

نام مادر حضرت موسی علیه السلام در کتاب مقدس یوکابَد ذکر شده[۱] به معنای (خداوند؛ داراى مجد است) زيرا كلمه (يوكابد) مركب است از: «يهوه» يعنى خداوند و از: «كابد» يعنى داراى مجد و بعبارت ديگر، مجيد.[۲]

تولد موسی علیه السلام

مطابق با آنچه در قرآن آمده حضرت موسی علیه السلام در زمانی به دنیا آمد که فرعونيان به دستور فرعون پسر بچه‌هاى بنى اسرائيل را سر مى بريدند. موسى علیه السلام چند ماهى پس از ولادت، در دامان مادر زندگى كرد، و آن‌گاه كه مادرش بيمناک ‌شد مبادا راز او فاش شود، خداوند بدو الهام فرمود تا موسی را در صندوقى نهاده به رود نیل بيفكند و خدا قلب او را آرامش بخشيد و به وى مژده داد كه موسى را به سوى او باز خواهد گرداند و او را به پيامبرى برمی‌گزيند.

مادر موسى بعد از انجام اين دستور، خواهر موسى را در كنار ساحل به همراه فرزند خود فرستاد تا ببيند سرنوشت كودكش به كجا مى‌‌انجامد. صندوق به همراه جريان آب وارد قصر فرعون شد و همسر فرعون به محض آنكه به موسى نظر كرد، خداوند محبت وى را در دلش افكند و لذا از فرعون تقاضا كرد كه اين طفل را پیش خودشان نگه دارند و فرعون با تقاضای همسرش موافق نموده از قتل او منصرف شد.

فرعون و همسرش برای شیر دادن موسی دايه‌‌هاى شيرده را احضار كردند، شايد طفل سينه يكى از آنها را بگيرد ولى موسى از همه آنها روى گرداند! تا اینکه خواهر موسى مادرش را به عنوان دایه به آنها معرفی نمود و به این صورت موسی علیه السلام به مادرش برگردانيده شد تا شيرش دهد و تربيتش نمايد. [۳]

پانویس

  1. کتاب مقدس، سفر اعداد، باب 26
  2. بلاغی، حجة التفاسیر و بلاغ الإکسیر، ۱۳۸۶ق، مقدمه اول، ص255
  3. سوره قصص ، آیات 7 تا 13

منابع

  • قرآن کریم
  • کتاب مقدس
  • تفسیر حجة التفاسیر و بلاغ الإکسیر، سید عبد الحجت بلاغی، قم، حکمت، ۱۳۸۶ ه‍.ق.