سید حسن قبانچی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهید سید حسن قبانچی (۱۳۲۸ - ۱۴۱۱ ق)، از خطبا و علمای مجاهد شیعه در نجف اشرف و از شاگردان سید محسن حکیم بود. «مسند الامام علی علیه‌السلام» و «شرح رسالة الحقوق امام سجاد علیه‌السلام» از آثار مهم اوست.

شهید سید حسن قبانچي (2).jpg
نام کامل سید حسن قبانچی
زادروز ۱۳۲۸ قمری
زادگاه نائین
وفات ۱۴۱۱ قمری
مدفن نجف

Line.png

اساتید

سید محسن حکیم، سید محمدجواد طباطبایی تبریزی، شیخ زین العابدین عاملی،...


آثار

مسند الامام علی علیه‌السلام، شرح رسالة الحقوق امام سجاد علیه‌السلام، فضایل ائمه علیهم السلام، الجواهر الروحیة، الحکم و الحکماء،...

تحصیلات و استادان

سید حسن قبانچی ایرانی‌الاصل، متولد سال ۱۳۲۸ قمری در جوار مضجع شریف حضرت علی علیه السلام بود. او به فراگیری مقدمات علوم دینی مشغول شد و پس از آن، سطوح عالیه را نزد شیخ محمدصالح معین، شیخ زین العابدین عاملی و شیخ محمدحسین فیضرانی فراگرفت. برای خارج فقه و اصول محضر حضرات آیات سید محسن حکیم و سید محمدجواد طباطبایی تبریزی را مغتنم دانست.

وی که در فن خطابه قوی بود، از همان جوانی برای وعظ و تبلیغ، رهسپار شهرهای مختلف عراق می شد و مدت سه سال هم به عنوان نماینده آیةالله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی به خرمشهر رفت و به ترویج اسلام پرداخت.

آثار و تألیفات

سید قبانچی در کنار خطابه، اهل مطالعه و تألیف کتاب هم بود و در این راستا آثاری از خود به جا گذاشت که برخی از آن ها عبارت است از:

  • مسند الامام علی علیه السلام (۱۱ جلد)،
  • شرح رسالة الحقوق امام سجاد علیه السلام،
  • امام علی علیه السلام و پایه‌های تربیت،
  • فضایل ائمه علیهم السلام،
  • الجواهر الروحیة (۳ جلد)، در این کتاب به مطالبی مانند جایگاه زن در اسلام، مساله طب در اسلام، روابط اجتماعی در اسلام، روش‌های تربیتی اسلامی، معاد، عصمت انبیاء و روش سعادت اشاره شده‌است.
  • الحکم و الحکماء (۸ جلد)،
  • النجف فی الشعر قدیماً و جدیداً،
  • صوت الامام علی (ع) فی نهج البلاغه،
  • تصحیح الصحابه.

او دارای طبع شعری نیز بود و اثری به نام «مجموعة المراثی للشعراء المتقدمین و المتأخرین» از او یادگار مانده است.

شهادت

نوشته اند که شهید قبانچی در آرزوی شهادت به سر می برد و می گفت: «آرزو دارم خداوند شهادت در راه خدا را به دست این نظام منحط نصیبم کند.» وی چندین بار از سوی رژیم قبل از صدام دستگیر و زندانی شد و سرانجام پس از انتفاضه شعبانیه ۱۴۱۱ قمری دستگیر و زندانی شد که دیگر خبری از او به دست نیامد، تا آن که پس از سقوط صدام معلوم شد که او نیز مانند دیگر زندانیان، به شهادت نایل آمده و متأسفانه دیگر اثری از او به دست نیامد.

منابع

آرشیو عکس و تصویر