دانشنامه اسلامی:بحث و نظر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بحث و نظر

شما می‌توانید نظر خود را در مورد یک مقاله یا بحثی را که در مورد همه یا بخشی از مقاله دارید در قست بحث و نظرات بنویسید.

صفحه‌ی بحث، صفحه‌ی ویژه‌ای دربرگیرنده بحث‌هایی پیرامون یک «موضوع» است. دو نوع صفحه‌ی بحث در ویکی‌ وجود دارد، یکی صفحه‌های بحث استاندارد (مانند صفحه‌های بحث مقاله‌ها یا سیاست‌ها یا رده‌های ویکی‌) و دیگری صفحه‌های بحث کاربری.

گونه نخست برای بحث پیرامون موضوع‌های گوناگون مربوط به مقاله (مانند پیشنهاد یک تغییر کلی در متن) به کار می‌رود، در حالی که گونه دوم به منظور ارتباط برقرار کردن با دیگر کاربران ویکی‌ استفاده می‌شود.

برای این که به صفحهٔ بحث یک مقاله، الگو، کاربر... بروید، کافی است که روی پیوند «بحث» که در بالا و تقریباً سمت راست آن می‌بینید کلیک کنید. هنگامی که در صفحهٔ بحث یک مقاله هستید، می‌توانید با کلیک روی پیوند مقاله به مقاله‌ی اصلی برگردید.

تمام صفحه‌های ویکی‌ (به جز صفحه‌هایی که در فضای نام ویژه قرار دارند، یک صفحه‌ی بحث ویژه خودشان دارند. اگر هنوز یک صفحهٔ بحث ایجاد نشده باشد (یعنی پیش تر هیچ ویرایشی در آن صورت نگرفته باشد) پیوند صفحهٔ بحث که در بالای مقاله دیده می‌شود، به رنگ قرمز دیده می‌شود (و چنان‌چه شما این صفحه را ویرایش کنید، اولین کسی خواهید بود که در آن صفحهٔ بحث مشارکت کرده‌اید.) در این صورت، این پیوند، آبی دیده می‌شود.

صفحه‌های بحث مقاله‌ها برای بحث کردن درباره دیدگاه‌های گوناگون برگرفته از منابع معتبر دربارهٔ آن مقاله یا بخشی از آن مقاله به کار می‌روند. از صفحه‌های بحث مقاله‌ها به عنوان جایی برای بیان دیدگاه شخصی پرهیز کنید، زیرا اینجا دانشنامه است و جایگاه سخنرانی نیست.

اگر شما در ویکی‌ یک حساب کاربری ساخته و به سیستم وارد شده باشید، هنگامی کاربرهای دیگر ویکی‌ برای شما در صفحه‌ی بحث کاربری‌تان پیامی بگذارند، در بالای تمام صفحه‌های ویکی‌ که به آن‌ها سر بزنید به طور خودکار پیامی مبنی بر این که «شما پیام‌های جدیدی دارید» می‌آید. هنگامی که به صفحه‌ی بحث کاربری‌تان سر بزنید، این پیام به طور خود به خود حذف می‌شود.

در صفحات بحث نوشته تان را امضاء کنید

در صفحات بحث و نظررخواهی لازم است کاربران مطالبی که می نویسند را امضاء کنند.

طریقه امضاء کردن:

برای امضاء کافی است چهار بار علامت (~) به صورت: ~~~~ در این صورت Username شما به همراه تاریخ درج مطلبتان، در پایان نوشته ذکر می شود. و برای کاربران دیگر مشخص می نماید که نوشته از کیست

تذکر: فقط در صفحه‌های بحث و نظرخواهی‌ها امضا کنید نه در مقاله‌ها و دیگر صفحه‌ها.