دانشنامه‌ی اسلامی:حق تکثیر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ویرایش در این دانشنامه باید با رعایت قوانین حق تکثیر همراه باشد. موارد زیر را می توان از اهم قوانین کپی رایت دانست که حتما بایستی رعایت شود و در صورت عدم رعایت آنها کاربران دیگر حق دارند مطالب را مستند به این صفحه حذف کنند:

  • از آنجا که مطابق با ماده 4 قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین حقوق معنوی پدید آورنده برای او محفوظ است و محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است، شما می توانید آثاری که قانون استفاده از آن را مجاز می داند یا پدید آور خود اجازه داده است را در اینجا منتشر کنید. اما بایستی در صورت استفاده کلی یا جزئی از یک اثر نام صاحب اثر را ذکر کنید.
  • مطابق با ماده 12 قانون حمایت از حقوق مولفین و مصنفین مدت استفاده از حقوق مادی پدید آورنده که به موجب وصایت یا وراثت منتقل می شود از تاریخ مرگ پدید آورنده سی سال است ولذا نشر آثاری که بیش از سی سال از وفات مولفین آن می گذرد یا آثاری که وارث ندارند و به موجب وصایت هم منتقل نشده اند (البته با قید نام پدید آور) مجاز است.
  • آنچه در اینترنت میبینیم در صورتی قابل کپی کردن است که یکی از سه حالت زیر برای آن صدق کند:
  1. دولتی باشد مانند سفارت خانه ها، دانشگاهها و مانند آن
  2. تاریخ کپی رایت آن منقضی شده باشد
  3. صاحب وب سایت حقوق خود را لغو یا واگذار کرده باشد.
در غیر این صورت مطالبی که توسط دیگران دراین فضا تهیه شده است با کسب اجازه قابل استفاده و کپی خواهد بود.( این بخش از مقاله "نگاهی به معضل رعایت نکردن قانون کپی رایت در کشور، سایت موسسه حقوقی تخصصی سایبری و گروه وکلای جرایم رایانه ای"[۱] برداشت شده است)
البته در این مورد توجه داشته باشید که علامت کپی رایتی که در پایین صفحه یک وب سایت می بینید برای بخشهایی است که دارنده سایت خودش به وجود آورده نه بخشهایی که صاحب سایت اجازه استفاده آنها را دارد.


منابع:

قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان، بازیابی 9 فروردین 1394

http://www.vekalat24.ir/