دارالحدیث

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Darolhadith05.11.jpg

مؤسسه علمى ـ فرهنگى «دارالحدیث» به عنوان نخستین مجموعه مستقل حدیث پژوهى در جهان تشیع، در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد. این مؤسسه از دو رکنِ: پژوهشگاه (در قم) و دانشگاه قرآن و حدیث (در قم و شهر رى) تشکیل شده است و ریاست آن را آقای محمد محمدی ری شهری بر عهده دارد. پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه دارالحدیث از این نشانی قابل دسترسی است: http://www.darolhadith.com.

پایگاه‌های وابسته به مؤسسه دارالحدیث

پژوهشکده علوم و معارف حدیث متشکل از ۶ گروه: گروه تدوین دانشنامه‌‌هاى حدیثى، گروه احیا و تصحیح متون، گروه ترجمه، گروه رجال، گروه تاریخ و مصطلحات حدیث و گروه فقه‌‌الحدیث، غالباً در زمینه تولید نشریات و آثار مکتوب فعالیت بسزایی دارد. این پایگاه در بخش محصولات به ارائه این آثار می پردازد.

  • پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران به آدرس: http://www.lib.ir:

این پایگاه که به مؤسسه دارالحدیث تعلق دارد، به ارائه یکجای اطلاعات کتابخانه های ایران می پردازد و محققان می توانند به کمک آن از کتابخانه هایی که منبع مورد نظرشان را دارند مطلع شوند و در صورت نیاز از نزدیکترین کتابخانه آن را تهیه نمایند. این پایگاه کتابخانه ها در چهار نوع تخصصی، دانشگاهی، حوزوی و عمومی تقسیم نموده است. که به این صورت امکان محدود نمودن جستجو به هر یک از این چهار نوع وجود دارد. این پایگاه در پنجمین جشنواره رسانه های دیجیتال عنوان برترین جستجوگر را دریافت نموده است. در این تاریخ (۱۳/۲/۹۱) اطلاعات ۷,۳۱۲,۱۱۰ عنوان از ۳۲۸ کتابخانه در این پایگاه موجود است.

«شهر حدیث»، طرحی نو در ارائه احادیث نورانی اهل بیت علیهم السلام است. طراحان پایگاه تلاش نموده اند تا این احادیث را در قالب شهری مجازی معرفی کنند. این شهر دارای مراکز مختلف و متناسب با موضوعات حدیثی است. هر یک از این مراکز به بخش هایی تقسیم شده است که می توان با ورود به آنها به مجموعه ای از احادیث مرتبط با آن دست یافت.