تقریرات ثلاثه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تقریرات ثلاثه.jpg
نویسنده سید حسین بروجردی
موضوع فقه شيعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تقرير على پناه اشتهاردى

تقریرات ثلاثه

کتاب «تقریرات ثلاثه» مشتمل بر تقریرات فقهی آیت الله سید حسین بروجردی در سه مبحث «وصیت و منجزات مریض»، «میراث أزواج» و «غصب» می باشد که توسط شیخ على پناه اشتهاردى تدوین و نگارش شده است.

مؤلف

آیت­ الله العظمی سید حسین طباطبایی بروجردی (۱۲۵۴-۱۳۴۰ ش)، مرجع عام و علی الاطلاق تشیع در زمان حیات خویش بود. وی از اساتید بزرگی چون آخوند خراسانی، شیخ الشریعه اصفهانی، جهانگیرخان قشقایی و سید محمدکاظم یزدی بهره برد.

برخی از شاگردان ایشان نیز از مراجع و علمای طراز اول و برجسته جهان تشیع شدند. همانند امام خمینی، سید علی سیستانی، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، مرتضی مطهری و جعفر سبحانی.

آیت­ الله بروجردی در کنار تدریس و کارهای روزانه، به تحقیق و تالیف نیز می پرداخت. برخی از آثار ایشان عبارت است از: تجرید اسانید الکافی، حاشیه بر عروة الوثقی، حاشیه بر کفایة الاصول، بیوت الشیعه، جامع احادیث الشیعه.

ایشان در مبارزه و بیدارگری مردم علیه رژیم پهلوی تلاش فراوان کرد و سرانجام در ۱۳ شوال ۱۳۸۰ هـ.ق (۱۳۴۰ هـ.ش)، چشم از جهان فروبست و در مسجد اعظم قم که خود بنیاد نهاده بود، به خاک سپرده شد.

معرفی اجمالی کتاب

آیت اللّه العظمى بروجردى در راستای شناخت فقه اسلامى کتاب‌هاى ارزشمند و نوشته‌هاى مهمى از خود به جاى گذاشت؛ همچنین از مباحث و دروس ایشان نیز تقریراتى بدست شاگردان ایشان نوشته شد. یکى از این شاگردان که این مهم را بدست گرفت محقق و مدقق گرامى مرحوم شیخ على پناه اشتهاردى مى‌باشد که مباحث زیر بدست ایشان تقریر گشته است:

  1. تقریر بحث نماز جمعه و مسافر و گوشه‌اى از احکام نماز‌
  2. تقریر بحث از بخشى احکام وصیت و منجزات مریض‌
  3. تقریر بحث أسباب ضمان و مقدارى از احکام غصب‌
  4. تقریر بحث از ابتداى مشتقّات کفایة تا پایان بحث حجّیت اجماع‌

کتاب «تقریرات ثلاث» مشتمل بر سه تقریر است؛ وصیت و منجزات مریض، میراث أزواج، غصب.

منابع