تحلیلی از زندگانی امام رضا علیه‌السلام(کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «تحلیلی از زندگانی امام رضا علیه‌السلام»، ترجمه کتابى با عنوان «الامام الرضا، تاریخ و دراسه» نوشته محمدجواد فضل الله عالم لبنانى است که توسط سید محمدصادق عارف ترجمه شده است.

تحلیلی از زندگانی امام رضا علیه‌السلام

محتواى كتاب

کتاب حاضر بر اساس نقلهای موجود بخشی از تاریخ شیعه را تحلیل کرده، و زندگانی هشتمین پیشوای تشیع حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا علیه آلاف التحیة و الثناء و جریانهای فکری و سیاسی عصر حضرتش را به نحوی گویا بازگفته است.

این اثر مشتمل بر دو بخش است؛ در بخش اول به زندگى سیاسى و به تعبیر مؤلف زندگى تاریخى امام رضا علیه‌السلام می‌پردازد، شامل مباحث: احوال شخصى امام، فضائل، برخورد با واقفه، روابط با هارون، ولایتعهدى، روابط با فضل بن سهل، روابط با علویان و قیام آنان؛

و در بخش دوم به زندگى فکرى و به عبارتى روایات علمى امام رضا علیه‌السلام می‌پردازد، شامل: آثار منسوب به امام رضا علیه‌السلام، مناظرات، تفسیر، احکام و دیگر روایات آن حضرت.

محمدجواد فضل الله مؤلف کتاب حاضر، از مورخان و نویسندگانى است که از گزارش‌ها به سادگى نگذشته و آنها را به بررسى و تحلیل و نقد گذاشته است. از این رو با رویکردى محققانه از موضوعات مختلف سخن گفته است. ضمن آنکه در همه مباحث به منابع معتبر و گوناگون تکیه دارد.

منابع

  • ویکی نور.
  • پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه.