امامزاده سید جلال‌الدین شیراز

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امامزاده سید جلال‌الدین، شیراز

امامزاده «سید جلال‌الدین بن زید بن علی بن الحسین علیه‌السلام»، معروف به «سیدالحرمین» و «امامزاده زنجیری» از امامزاده‌های شیراز است که در محله گود عربان در خیابان لطفعلی خان زند و در کنار مسجد نصیرالملک قرار دارد.

شهرت یافتن این امامزاده به سیدالحرمین و امامزاده زنجیری از آن روست که نقل شده نصیرالملک به علت اعتقاد زیاد به این امامزاده، متهمان را در آنجا زنجیر می کرده و در صورت پاره شدن زنجیر، بی گناهی مظنون اثبات می شد و اگر این طور نبود، شخص به عنوان گناهکار شناخته می شد. امروزه زنجیر مذکور، در بالا ورودی حیاط این آستان مطهر قرار داده شده است.

آرامگاه امامزاده سید جلال الدین مربوط به دوره قاجار است. بقعه این امامزاده توسط نصیرالملک فرزند علی اکبر قوام حکمران فارس در زمان قاجار ساخته شده است.

دیواره‌های این امامزاده که در گذشته در میان یک قبرستان بوده، طاق نماست و به وسیله دری به حیاط مسجد نصیرالملک مرتبط می‌شود. این بنا دارای گنبدی است مرتفع که بر روی آن کاشی‌کاری شده، فضای درون بقعه نیز آیینه‌کاری و شیشه‌کاری شده است. بر روی سنگ قبر، معجری از جنس مس، نقره و استیل قرار گرفته است.

شيرازی‌ها شب‌های سه ‌شنبه برای انجام نذر و نياز و برآوردن حاجات در اين امامزاده حضور به هم می ‌رسانند. این امامزاده در سال ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۲۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منابع