امامزاده حلیمه خاتون اردبیل

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امامزاده حلیمه خاتون در اردبیل

بانو «حلیمه خاتون علیهاالسلام» دختر امام موسی بن جعفر علیه السلام و خواهر امام رضا علیه السلام است، و بقعه متبرکه این امامزاده بزرگوار، واقع در شهر اردبیل می‌باشد.

وی به واسطه این که فرزند امام موسی کاظم و خواهر امام رضا علیه السلام است، از ارج و قرب والایی در نزد مردم اردبیل برخوردار بوده و جایگاه ویژه‌ای در دل مردم شهر پیدا کرده است.

قدمت تاریخی این امامزاده به قرن سوم هجری و معاصر با امامزاده های بزرگوار سید صدرالدین و سید صالح و سید حمزه (علیهم السلام) می باشد که در دوران صفویه و قبل و بعد از آن مورد توجه عام و خاص بوده است.

زیارتنامه ذیل، مربوط به امامزاده حلیمه خاتون علیهاالسلام می‌باشد: «السلام علیک یا بنت رسول الله، السلام علیک یا بنت امیرالمومنین، السلام علیک یا بنت فاطمة الزهرا و خدیجة الکبری، السلام علیک یا بنت الحسن والحسین، السلام علیک یا اخت ولی الله، السلام علیک یا عمة ولی الله، السلام علیک یا بنت موسی ابن جعفر و رحمة الله و برکاته».

ساختمان قدیمی این امامزاده به دلیل فرسودگی تخریب شده و ساختمان جدید از سال ۱۳۱۷ هـ.ش جای آن را گرفته است. در جوار بنای امامزاده که از داخل مزین به آینه کاری می‌باشد، مقبره بانی ساختمان امامزاده، “حاج آقا میرصالح” بنا به وصیت خودش قرار گرفته است.

منابع

  • پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه ایران اسلامی