التتمة فی تواریخ الأئمة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab72.jpg

کتاب «التَّتِمّة فی تواریخ الأئمّة» تألیف سید تاج‌‌الدین حسینى عاملى، عالم شیعه در قرن یازدهم قمری است، که به موضوع تاریخ زندگی چهارده معصوم (علیهم‌السلام) پرداخته است.

مؤلف

سید تاج الدین بن علی حسینی عاملی در اواخر قرن دهم و اوایل قرن یازدهم می زیسته است. شیخ حر عاملی در امل الآمل از وی با عناوینی چون محدث، فقیه و زاهد یاد کرده و او را صاحب مؤلفاتی می داند که فقط به همین کتاب «التتمه فی تواریخ الائمه» اشاره کرده و از دیگر آثار وی نام نمی برد.

معرفی کتاب

آقا بزرگ تهرانی در الذریعة، تاریخ تألیف کتاب «التتمة فی معرفة الائمة» را در سال ۱۰۱۸ ق. نوشته است.

سید تاج‌ الدین در مقدمه کتاب خود، شناخت کامل ائمه و اهل بیت علیهم‌السلام را به اطلاع از ولادت و وفات و مدت عمر و همسران و فرزندان و دیگر احوال شخصى آن حضرات مى داند و مى گوید به مناقب آنان اشاره نکردم زیرا آن موضوعى مشکل است.

مؤلف، کلیاتى از شرح حال هر یک از چهارده معصوم را که تقریباً منحصر به احوال شخصى آنان است بیان کرده و در مواردى به تفصیل بیشترى درباره چگونگى رحلت آن معصوم می‌پردازد. این کتاب به تناسب چهارده معصوم به چهارده فصل تقسیم شده و در هر فصل به یکى از آن بزرگواران پرداخته است.

اقتضاى اختصار کتاب سبب شده مؤلف از منابع خود نام نبرد، مگر در مواردى معدود که فقط به نام مؤلفان کتب مانند شیخ کلینى، شیخ مفید، ابن خشاب و... اشاره کرده و نشان می دهد از چه کتبى نقل کرده است. در مواردى هم پس از نقل قول اصلى و مورد نظر خود با واژه «قیل» به اقوال دیگر پرداخته است.

منابع

  • "التتمة فی تواریخ الائمة"، ویکی نور.