الالفین فی امامة امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الالفين فى امامة.jpg
نویسنده علامه حلی
موضوع اثبات خلافت
زبان عربی
تعداد جلد 1

الالفين


مؤلف

شيخ جمال‌الدين، ابومنصور، حسن بن يوسف بن على بن مطهر حلى(647-726 ق)، ملقب به علامه حلى و علامه (به‌صورت مطلق)، در 27 رمضان سال 647ق، در شهر حله عراق به دنيا آمد. پدر او، شيخ سديدالدين، يوسف بن على بن مطهر حلى، از علماى برجسته و نامدار و داراى مقام علمى و اجتماعى بوده است. از اساتید وی می توان به شيخ سديدالدين حلى (پدر علامه)؛ محقق حلى (دايى علامه)؛ شمس‌الدين محمد كيشى؛ شيخ نجم‌الدين على بن عمر كاتبى قزوينى؛ خواجه نصيرالدين طوسی اشاره کرد. علامه حلی یكی از نامی ترین علمای شیعه و صاحب آثاری در فقه، اصول و كلام و منطق و فلسفه و رجال و غیره است و ریاست و مرجعیت شیعه در قرن هفتم هجری به او منتهی گردیده است. برخی از آثار ایشان ، إرشاد الأذهان إلی أحکام الإیمان، تبصرة المتعلمين في أحكام الدين، تحریر الأحکام و تذکرة الفقهاء می باشد. وی در 21 محرم سال 726ق، در حله مزيديه وفات نمود و در يكى از صحن‌هاى روضه اميرالمؤمنين، على(ع) در نجف اشرف دفن گرديد.

معرفى اجمالى كتاب الالفين فى امامة اميرالمؤمنين عليهالسلام

این كتاب، همان گونه كه از اسمش پیدا است در موضوع ذكر دلایل اثبات امامت امیرالمومنین على علیه السلام است. علامه حلى، كتاب را به یك مقدمه دو مقاله و یك خاتمه تقسیم نموده است.

ایشان در مقدمه مى فرماید: «...من در این كتاب از ادله یقینى و برهان‌هاى عقلى و نقلى امامت سید اوصیا على بن ابى طالب علیه السلام و هزار دلیل بر ابطال شبهات مخالفان آوردم. همچنین به قدر كفایت، ادله امامت بقيه امامان علیه السلام را ذكر كردم... و آن را بر یك مقدمه و دو مقاله و یك خاتمه مرتب نمودم».

مؤلف، كتاب را براى فرزند خود فخرالمحققین نوشته است. اصل كتاب در دو جلد تألیف شده و پس از علامه، فخرالمحققین آن را جمع آورى و مرتب نموده است. فخرالمحققین در پایان نسخه نوشته كه در سال 754 ق در نجف اشرف كتاب را جمع آورى نمودم.

علامه در پایان كتاب فرموده: «این آخرین مطلبى بود كه از ادله نقل كردم و مجموع آن‌ها 1038 دلیل است؛ لكن ادله امامت امیرالمؤمنین علیه السلام بسیار است و ما به همین مقدار اكتفا نمودیم».

از ظاهر این گفته و مقایسه آن با آنچه در ابتداى كتاب ذكر نموده، چنین برمى آید كه یا علامه از قصد خود منصرف شده و به همین مقدار از ادله اكتفا كرده و یا این كه فخرالمحققین هنگام تنظیم كتاب بقیه ادله را پیدا نكرده و حدود نهصد و اندى دلیل مفقود شده است. گرچه علامه حلى مقدمه مبسوطى در ابتداى كتاب آورده و دو مقاله را هم ذكر كرده، اما در كتاب اثرى از خاتمه كتاب، كه در ابتدا وعده داده بود، به چشم نمى خورد.

وضعیت نشر کتاب

این كتاب به وسیله انتشارات دارالهجرت در قم چاپ و منتشر شده است.

متن کتاب الالفين في إمامة أمير المؤمنين علي بن أبي طالب عليه السلام

الالفين

منابع

کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی/ نویسنده: محمدرضا ضمیری