الأحاديث المشتركة حول الإمام المهدي (عليه‌السلام) (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ketab46.jpg
نویسنده محمدامیر ناصری
موضوع مهدویت/احادیث
زبان عربی
تعداد جلد 1


معرّفى اجمالى

الاحاديث المشتركة حول الامام المهدى اثر محمّدامير ناصرى مى‌باشد.

اثر به جمع‌آورى مهم‌ترين ويژگى‌هاى امام زمان(ع)، علايم و نشانه‌هاى ظهور او از منابع روايى اهل سنّت و شيعه پرداخته است.

مجمع جهانى تقريب مذاهب اسلامى در راستاى گسترش دوستى و همكارى بين تمامى اقشار جامعه مسلمان و تحكيم اين روابط كه مورد تاكيد اهل بيت(ع) و فقهاى مسلمان از آغاز تا كنون بوده به مركز تحقيقات خود، سفارش كاوشى را دربارۀ بحث مهدويّت مى‌دهد، زيرا ايمان و عقيده به مهدى موعود(عج) نقطه روشنى است كه به عنوان شاخصى تاريخى، ملموس و مهم، نشانگر ميزان روابط شيعه و سنّى مى‌باشد و مركز تحقيقات نيز از طريق همكارى با مؤلف اثر حاضر را تهيّه و به خوانندگان عرضه مى‌كند. وبا انتشار اين اثر (يازدهمين کتاب) حلقه ديگرى به مجموعه سلسله احاديث مشترك تهيّه شده توسط اين مركز با اشراف دبيركل آن آقاى محمّدعلى تسخيرى افزوده مى‌گردد.

ساختار کتاب

در انديشۀ بشريت، هيچ امرى همانند مسالۀ امام مهدى(عج) كه اسلام و پيش از آن كه اديان آسمانى ديگر به آن بشارت داده‌اند، مورد توجه نبوده است. اين موضوع پيش از آن كه مسئله دينى يا اسلامى باشد، مسئله انسانى بوده است؛ چرا كه ايشان تبلور آرزوهاى تمام بشريت براى رهايى از ظلم و بندگى و ايجاد پايه‌هاى عدل و آزادى است. بنابراين ايمان به حتمى بودن ظهور مصلح دينى و جهانى، و تشكيل حكومت عدل در سراسر كره خاكى، به يكى از نيازهاى ضرورى و نقاط مشترك بشريت و تمامى اديان آسمانى مبذل گشته، و تنها اختلاف در اين مورد بر سر تعيين هويت آن مصلح و كسى است كه اهداف و اصول همه پيامبران از آدم(ع) تا خاتم(ص) را محقق خواهد ساخت. مؤلف با ساماندهى منظم و مناسب خود در بيست و شش باب به معرّفى هويت اين مصلح و منجى جهانى، قطعيت ظهور و برپايى حكومت الهى و عدالت محور ايشان مى‌پردازد. و روشن مى‌كند كه اسلام در اهتمام به اين مساله از همه سرآمد بوده و بيان مى‌كند كه مهدى موعود از ذريه نبى اكرم است و در آخرالزمان ظاهر مى‌گردد و زمين را كه پر از ظلم و ستم شده، از عدالت و مساوات پر مى‌سازد. مؤلف از طريق ارائه اخبار وآثار مشترك ميان شيعه و سنّى به تبيين اين مساله پرداخته است. روش نگارش ايشان اين گونه است كه در ابتدا روايات اهل سنّت و سپس روايات شيعه را نقل مى‌كند. نحوۀ نقل، ابتدا نام منبع روايت و سپس حديث و خبر را با سلسله سند ذكر مى‌كند و از هر گونه شرح و توضيح خوددارى نموده است. اثر، از نظر طبقه‌بندى احاديث و تفكيك آن‌ها به عامه و شيعه و استفاده از منابع معتبر هر دو فرقه، در نوع خود بى‌نظير است.

گزارش محتوا

مؤلف در هفت باب اوّل به گردآورى و دسته‌بندى احاديث مربوط به اثبات وجود امام مهدى(عج) و تعيين اسم، كينه، نسب و منزلت و فضايل و ويژگى‌هاى ظاهرى و رفتارى ايشان مى‌پردازد.

باب هشتم تا دهم نگاهى به جهان اسلام از جهات سياسى، اقتصادى و اجتماعى در هنگام ظهور امام عصر(عج) دارد. در آن زمان مسلمانان از دين دور گزيده‌اند و اسلام در غربت به سر مى‌برد. مردم به ارزش‌هاى اخلاقى و اجتماعى و احكام اسلامى؛ از جمله حج بى‌اعتنا گشته‌اند و از علائم حتمى قيام مهدى(عج)، كفرورزى بى‌پرده به خداوند است. از لحاظ سياسى، سلطه طاغوت و مسلمانان و اختلافات شديد بين ايشان و هجوم وحشيانه كفار بر آن‌ها را مى‌توان از نشانه‌هاى ظهور آن حضرت نام برد.

در باب يازدهم تا چهاردهم به پديده‌هاى طبيعى پيش از ظهور، فتنه‌ها و حوادث نزديك به زمان ظهور امام عصر(عج)، منتظران و زمينه‌سازان ظهور و اصحاب و ياران خاص مهدى پرداخته مى‌شود.

باب يازدهم تا هفدهم به بحث سفيانى، سپاه خسف و دجال كه از نشانه‌هاى هنگام قيام امام زمان(عج) است، مى‌پردازد. دراين فصول به معرّفى كامل آن‌ها طبق آن چه در روايات شيعه و سنّى آمده است، پرداخته مى‌شود.

باب هيجدهم تا بيست وششم به علايم و شرايط و ظهور امام مهدى(عج)، جنگ‌هاى داخلى و خارجى ايشان، نزول حضرت عيسى(ع) چگونگى بيت مردم با ايشان، معرّفى سپاه امام زمان(عج) و دولت و حكومت و سيره حكومتى ايشان پرداخته مى‌شود.

گزارش وضعيّت

اثر با عنوان امام مهدى(عج) در آيندۀ روايات شيعه و اهل سنّت توسط محمد مهدى رضايى به فارسى ترجمه شده است.

پاورقى‌ها به ذكر كامل منابع احاديثى كه در متن نقل شده است، مى‌پردازد. و در صورتى كه روايت علاوه بر آن چه كه مؤلف از منبع ذكر نموده، در مصادر ديگر روايى باز نقل شده، تمامى آن‌ها را در پاورقى مى‌آورد.

يكى از راه‌هاى ماخذ شناسى دربارۀ موضوعات مختلف، دقت در کتاب‌نامه و فهرست منابعى است كه در پايان آثار ارائه مى‌شود. با دقت در کتابنامه اين اثر كه بيش از 106 منبع مى‌باشد و مطالعه آن‌ها به اين نكته مى‌توان اذعان نمود كه روايات از منابع و مصادر معتبر و دسته اوّل اهل سنّت و شيعه مى‌باشد. ضمناً در پايان کتاب هم فهرست مطالب درج شده است.

منابع

پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى (پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع.

منبع

ویکی نور